Current track

Title

Artist

Nie gra? KLIKNIJ TUTAJ

Current show

Nocne Granie

00:00 08:00

Current show

Nocne Granie

00:00 08:00

Upcoming show

Poranna gimnastyka

08:00 14:00

Background

[Paryskie dni chwały #3] Wiosła w dłoń!

Napisany przez , 8 czerwca 2024

Reprezentanci Polski w wioślarstwie i kajakarstwie w świadomości większości kibiców pojawiają się tylko w trakcie igrzysk olimpijskich. Ta obecność była w przeszłości jednak piękna i medalodajna. Czy tak samo będzie w Paryżu?

Kajakowe polowanie na złoto

Polskie kajakarstwo na igrzyskach olimpijskich wywalczyło już 22 medale – 8 srebrnych i 14 brązowych a od 1988 roku za każdym razem reprezentanci Polski zdobywają przynajmniej jeden krążek. W bogatej historii tej dyscypliny mieliśmy wielu mistrzów i mistrzyń świata ale nigdy nie udało się zdobyć złotego medalu na najważniejszej imprezie czterolecia. Czy tor w Paryżu będzie miejscem gdzie napisze się historia i wreszcie na olimpijskim podium w konkurencji kajakarskiej rozbrzmi „Mazurek Dąbrowskiego”? Szanse są i nie zawahamy się o nich opowiedzieć.

Największą nadzieją na medale jest grupa kajakarek prowadzona przez trenera Tomasza Kryka. Już podczas pierwszych kwalifikacji (ubiegłorocznych mistrzostw świata) zawodniczki z tej grupy zdobyły promocję we wszystkich możliwych konkurencjach. „Atomówki”, bo tak zwykło się je określać, wystartują w konkurencji K1 500, K2 500 oraz K4 500.

K4 500 kobiet:

Brąz – Karolina Naja, Anna Puławska, Justyna Iskrzycka, Helena Wiśniewska – IO Tokio 2021

Złoto – Karolina Naja, Anna Puławska, Adrianna Kąkol, Dominika Putto – ME Monachium 2022

Złoto – Karolina Naja, Anna Puławska, Adrianna Kąkol, Dominika Putto – MŚ Halifax 2022

Złoto – Karolina Naja, Anna Puławska, Adrianna Kąkol, Dominika Putto – IE Kraków 2023

Srebro – Karolina Naja, Anna Puławska, Adrianna Kąkol, Dominika Putto – MŚ Duisburg 2023 

Osada ta do chwili wywalczenia medalu w Tokio była symbolem pecha i brutalności sportu. Tylko w XXI wieku czterokrotnie (2000, 2004, 2008, 2012) zajmowała 4 miejsce na igrzyskach i była o włos od podium. Teraz widząc wyniki osiągane na mistrzostwach świata czy Europy można traktować tę konkurencję jako potencjalne źródło wymarzonego złota. Finał kobiecej czwórki na 500 metrów zaplanowany jest na czwartek 8 sierpnia o godzinie 13.40. 

K2 500 kobiet:

Srebro – Karolina Naja, Anna Puławska – IO Tokio 2021

Złoto – Karolina Naja, Anna Puławska – ME Monachium 2022

Złoto – Karolina Naja, Anna Puławska – MŚ Halifax 2022

Złoto – Karolina Naja, Anna Puławska – IE Kraków 2023

Srebro – Martyna Klatt, Helena Wiśniewska – MŚ Duisburg 2023 

Dla odmiany w tej konkurencji polskie kajaki mają wspaniałą medalową tradycję. Nieprzerwanie od 2000 roku dwójka pań na 500 metrów przywozi do Polski olimpijskie krążki. Najpierw czynił to duet Beata Sokołowska i Aneta Pastuszka (brąz w 2000 i 2004), później pierwszą z nich zastąpiła Beata Mikołajczyk (srebro 2008) a następnie drugą zmieniła Karolina Naja (brąz 2012 i 2016). Ostatnia ze wspomnianych zawodniczek nie tylko sięgnęła po kolejne krążki w Tokio ale nadal jest motorem napędowym kobiecych osad pełniąc rolę szlakowej w czwórce oraz dwójce. 34-latka jest jedną najbardziej utytułowanych sportsmenek w historii polskiego sportu, a w stolicy Francji powalczy o kolejne skalpy do swojej kolekcji. Finał kobiecej dwójki odbędzie się w piątek 9 sierpnia o godzinie 13.10. 

Ponadto w Paryżu wystartują jeszcze cztery polskie osady w konkurencjach: K1 500 kobiet, C1 200 kobiet, K2 500 mężczyzn oraz C1 1000 mężczyzn. 

Talent czystej (i rwącej) wody

Kajakarstwo górskie jest dyscypliną, w której Polacy na igrzyskach olimpijskich zdobyli tylko jeden medal. W Sydney (2000 rok) dwójka kanadyjkarzy Krzysztof Kołomański i Michał Staniszewski zdobyli srebro. Podczas igrzysk w Paryżu warto jednak zwrócić uwagę na rywalizację w tej dyscyplinie gdyż wśród grupy reprezentującej nasz kraj będzie Klaudia Zwolińska. 25-latka w ostatnich tygodniach została mistrzynią Europy w konkurencji K1

Sukces ten nie jest jednak przypadkiem. Już podczas igrzysk w Tokio zawodniczka ta zajęła bardzo wysokie 5. miejsce. W 2021 roku jako pierwsza Polka wygrała natomiast zawody Pucharu Świata a dwa lata później zdobyła brązowy medal Mistrzostw Świata na który polskie kajakarki górskie czekały 24 lata! W międzyczasie zdobyła też dwa srebrne krążki rozgrywanych w Krakowie igrzysk europejskich w konkurencji kajakarek (K1) i kanadyjkarek (C1). Ewentualne finałowe zmagania Polki w K1 na paryskim torze rozpoczną się w niedzielę 28 lipca o godzinie 17.45.

Mało wcale nie musi znaczyć gorzej

Wioślarstwo regularnie dostarcza Polsce medali olimpijskich. Dość powiedzieć, że ostatni raz krążka w tej dyscyplinie nie wywalczyliśmy w Atlancie (1996 rok). Na igrzyska w Paryżu pojadą jednak tylko dwie „biało-czerwone” osady na czternaście możliwych. Do rywalizacji przystąpi czwórka podwójna mężczyzn (ew. finał 31.07 godzina 12.26) oraz kobieca dwójka wagi lekkiej Katarzyna Wełna oraz Martyna Radosz (02.08 godzina 12.22). Mała liczba szans nie musi jednak oznaczać, że passa medalowych skalpów zakończy się nad jeziorem Vaires-sur-Marne. Największe nadzieje możemy wiązać ze startem męskiej osady, która swoją przepustkę zdobyła podczas ubiegłorocznych Mistrzostw Świata i mogła spokojnie przygotowywać się do najważniejszego startu czterolecia. Osiągnięcia tej osady, której skład pozostaje niezmienny od dłuższego czasu są również budujące.

Srebro – Dominik Czaja, Mateusz Biskup, Mirosław Ziętarski, Fabian Barański – ME Monachium 2022

Złoto – Dominik Czaja, Mateusz Biskup, Mirosław Ziętarski, Fabian Barański – MŚ Racice 2022

Złoto – Dominik Czaja, Mateusz Biskup, Mirosław Ziętarski, Fabian Barański – ME Bled 2023

Brąz – Dominik Czaja, Mateusz Biskup, Mirosław Ziętarski, Fabian Barański – MŚ Belgrad 2023

Brąz – Dominik Czaja, Mateusz Biskup, Mirosław Ziętarski, Fabian Barański – ME Szeged 2024

Podsumowując, olimpijska rywalizacja reprezentantów Polski trzymających w swoich dłoniach wiosła będzie pasjonująca i może po raz kolejny dostarczyć nam wiele medalowej radości.

IO – igrzyska olimpijskie

MŚ – mistrzostwa świata

ME – mistrzostwa Europy

IE – igrzyska europejskie

Fot. Pixabay


Opinie czytelników

Pozostaw komentarz

Twój email nie będzie opublikowanyWymagane pola są zaznaczone *

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.


Kontynuuj czytanie