Nocne Granie

Nocne Granie

Zaproszenie na kolejne „Spotkanie ze źródłem archiwalnym” pt. „Sportowcy w źródle archiwalnym”

Napisany przez , 28 maja 2024

Jak co roku Archiwum Państwowe oraz Instytut Historii Uniwersytetu Jana Kochanowskiego w Kielcach zapraszają na „Spotkanie ze źródłem archiwalnym, którego tym razem tematem będą: „Sportowcy w źródle archiwalnym”. Wydarzenie odbędzie się 29 maja (środa) o godzinie 12:00. Partnerem spotkania jest Pedagogiczna Biblioteka Wojewódzka im. Gustawa Herlinga-Grudzińskiego w Kielcach.

Wydarzenie, którym jest „Spotkanie ze źródłem archiwalnym” to spotkanie odbywające się cyklicznie w ciągu roku. Ważne wydarzenia dla regionu i kraju, zagadnienia z różnych zakresów badań oraz z okresów historycznych to główna tematyka poruszana na spotkaniu. Sam program wydarzenia zazwyczaj zawiera właśnie te wspomniane spotkania z zaproszonymi osobami, które przedstawiają wyniki badań dotyczących tematu przewodniego seminarium. Przedstawienie wyników wzbogacone jest o prezentację źródeł archiwalnych znajdujących się w zasobach Archiwum Państwowego w Kielcach.

Tym razem razem głównym tematem spotkania odbywającego się 29 maja w środę w Archiwum Państwowym w Kielcach na ul. Kusocińskiego 57, będą „Sportowcy w źródle archiwalnym„. Wydarzenie rozpocznie się o godzinie 12:00 otwarciem obrad i zaprezentowaniem wystawy i będzie trwać do godziny 13:50. Spotkaniu towarzyszyć będą powiązane tematycznie wystawy t.j. Szybciej, wyżej, silniej. Dzieje sportu na Kielecczyźnie w zasobie Archiwum Państwowego w Kielcach. Wystawa planszowa przygotowana przez pracowników Archiwum Państwowego w Kielcach oraz „Z pasji do sportu”. Wystawa ze zbiorów Pedagogicznej Biblioteki Wojewódzkiej im. Gustawa Herlinga-Grudzińskiego w Kielcach. Autorki: Anna Knajder-Sowa i Ewa Lewicka.

Oto szczegółowy program wydarzenia:

• 12.00-12.10– Otwarcie obrad i zaprezentowanie wystawy
  • 12.10-12.30– Dr hab. prof. UJD Eligiusz Małolepszy, dr Teresa Drozdek-Małolepsza (Uniwersytet Jana Długosza w Częstochowie), Sportowcy w województwie wołyńskim w latach 1921-1939
  • 12.30-12.50– Grażyna Szkonter (Rodzina Policyjna 1939 roku), PKS – policyjne kluby sportowe
  • 12.50-13.10– Krzysztof Pierściński (student, Instytut Historii, Uniwersytet Jana Kochanowskiego w Kielcach), Sportowcy „polscy” na igrzyskach olimpijskich w latach 1896-1920
  • 13.10-13.301- Jakub Pęczkowicz (student, Instytut Historii, Uniwersytet Jana Kochanowskiego w Kielcach), Kielecki olimpijczyk – Ireneusz Kiejda – w źródłach i wspomnieniach
  • 13.30-13.50– Paulina Kaleta (Archiwum Państwowe w Kielcach), O sporcie i sportowcach w zasobie Archiwum Państwowego w Kielcach – wybrane przykłady
  • 13.50– Dyskusja i zakończenie obrad

Źródło: Strona Archiwum Państwowego, Strona IHIS