Nocne Granie

VIII Ogólnopolska Konferencja – Polski System Medialny w Procesie Zmian

Napisany przez , 7 grudnia 2023

7 grudnia już po raz ósmy Instytut Mediów, Dziennikarstwa i Komunikacji Społecznej Uniwersytetu Jana Kochanowskiego zorganizował konferencję dotyczącą stanu polskiego systemu medialnego. Przedmiotem naukowego spotkania była chęć podjęcia refleksji na temat przeobrażeń zachodzących w polskim systemie medialnym, na które mają wpływ zarówno relacje pomiędzy mediami i państwem, jak i dynamiczny rozwój nowych technologii komunikacyjno-informacyjnych.

W wydarzeniu wzięli udział zarówno teoretycy jak i praktycy mediów. Jednym z podstawowych celów konferencji było konfrontowanie modeli teoretycznych z codzienną działalnością mediów.

Problematyka, którą państwo podjęliście jest niezwykle ważna, potrzebna i szeroka bowiem żyjemy w czasach, kiedy media podlegają dynamicznym przeobrażeniom. Medialność stała się podstawową determinantą współczesnego świata – mówiła podczas otwarcia konferencji dziekan Wydziału Humanistycznego Prof. dr hab. Beata Wojciechowska.

W panelu głównym prowadzonym przez dr hab. prof. UJK Olga Dąbrowska-Cendrowska udział wzięli doktorzy i profesorowie z różnych uczelni, a następnie przeprowadzili rozważania na tematy takie jak:

Dr hab. Adam Szynol – „Prasa regionalna w Polsce w przededniu kolejnej transformacji własnościowej”  – Uniwersytet Wrocławski

Prof. dr hab. Tomasz Mielczarek – „Dziennik Zachodni” – gazeta pozytywnych informacji” – Uniwersytet Jana Kochanowskiego

Dr hab. prof. UMCS Małgorzata Adamik-Szysiak – „Media społecznościowe jako platformy informacyjne głównych telewizyjnych stacji newsowych w Polsce” – Uniwersytet Marii Curie-Skłodowskiej

Dr Joanna Hołda – „Standardy mediów w czasie zmian” – Uniwersytet Marii Curie- Skłodowskiej

W trakcie kolejnej fazy konferencji pozostali uczestnicy, mieli możliwość przedstawienia swoich obserwacji dotyczących Polskiego Systemu Medialnego, a głos zabierali:

prof. dr hab. Janusz Adamowski (UW)
dr hab. Ryszard Filas
dr hab. Agnieszka Hess, prof. UJ
dr hab. Jolanta Kępa-Mętrak, prof. UJK
dr hab. Władysław Marek Kolasa, prof. UP
dr hab. Mariusz Kolczyński, prof. UŚ