Current track

Title

Artist

Nie gra? KLIKNIJ TUTAJ

Current show

Radio Alarm

08:00 09:30

Current show

Radio Alarm

08:00 09:30

Upcoming show

Radio Alarm

08:00 09:30

Background

Świętokrzyskie czaruje

Napisany przez , 27 kwietnia 2020

Który to już dzień siedzenia w domu? Ja przestałam liczyć, zapewne macie podobnie. Ale pewne rzeczy się u mnie nie zmieniają, pomimo upływającego czasu. Oczywiście mam tu na myśli chęć podróżowania. Nie jestem w stanie nawet określić, ile pomysłów pojawiło się w mojej głowie w przeciągu ostatniej doby. Chyba nigdy nie miałam tak silnej ochoty, aby pospacerować po Sandomierzu, czy przejść się Wąwozem Królowej Jadwigi. A tak cudowne miejsca w Świętokrzyskim wymieniać można dosłownie w nieskończoność.

Postanowiłam, że gdy tylko będę miała ku temu możliwość, zwiedzę całe Świętokrzyskie.W końcu sam Jan Paweł II mówił: „Góry Świętokrzyskie są dla mnie drogie, dlatego, że są ziemią Świętego Krzyża, w tej wspaniałej leśnej okolicy, w tym zdrowym powietrzu wśród prostych wierzących dusz”… Pasmo to uznawane jest za najstarsze w Polsce i jedno z najstarszych w Europie. Zdecydowanie mamy się czym pochwalić!

Zapewne pierwszym przystankiem w tej lokalnej wyprawie będzie zamek Krzyżtopór w Ujeździe. Miejsce to było do czasu wybudowania Wersalu największą budowlą pałacową w Europie. Zespół ten wzniesiony został na wzór kalendarza. Posiadał tyle okien ile dni w roku, tyle komnat ile tygodni, tyle wielkich sal ile miesięcy oraz baszt ile pór roku. Konie urzędujące w stajniach jadły ze żłobów wytworzonych z marmuru, a w jednym z sufitów stworzono ogromne akwarium. A takich ciekawostek o Krzyżtoporze jest całe mnóstwo.

 

Potężny i piękny czyli ruiny Zamku Krzyżtopór w Ujeździe

Zamek Krzyżtopór (źródło grafiki: https://polskapogodzinach.pl/)

Któż z nas nie słyszał także o Jaskini Raj? Otóż znamy ją nie tylko my, ale i cała Polska ( a nawet i Europa). Jest to jedna z najpiękniejszych jaskiń krasowych naszego kraju. Występujące to skupiska stalaktytów (czyli nacieków narastających na stropach jaskiń) uważane są za unikatowe w skali światowej. Kolejnym powodem, dla którego warto odwiedzić to miejsce jest występowanie pizoidów, czyli nacieków zwanych perłami jaskiniowymi.

Nie uwierzę także, że nie słyszeliście nigdy o Dębie Bartku (nazywanym także Królem Puszczy Świętokrzyskiej). Jest to jeden z najsłynniejszych pomników przyrody w Polsce. Pod Bartkiem urzędowali królowie: Bolesław Chrobry, Kazimierz Wielki i Jan III Sobieski.

Myślę, że warto także nawiązać do wspomnianego przeze mnie wcześniej Wąwozu Królowej Jadwigi. Miejsce to jest niezwykle klimatyczne, idealne wręcz do niedzielnego spaceru. Przede wszystkim dlatego, że przechadzała się nim właśnie sama Królowa Jadwiga.

Dodać mogę także, że koniecznie wybrać się trzeba na Święty Krzyż, do Pałacu w Kurozwękach, a także do Oblęgorka, w którym sam Sienkiewicz tworzył między innymi „W pustyni i w puszczy”. Żyjemy w cudownym miejscu, w którym miejsc do zwiedzania zdecydowanie nie brakuje. Braknąć może jedynie czasu : -)

 


Opinie czytelników

Pozostaw komentarz

Twój email nie będzie opublikowanyWymagane pola są zaznaczone *

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.