Current track

Title

Artist

Nie gra? KLIKNIJ TUTAJ

Current show

Poranna gimnastyka

08:00 14:00

Current show

Poranna gimnastyka

08:00 14:00

Upcoming show

Background

Spotkanie Dwóch Światów: Różnice Kulturowe między Koreańczykami a Polakami.

Napisany przez , 24 marca 2024

Gdy wybieramy się w podróż do innego kraju, naturalnie, że będąc już na miejscu, zetkniemy się z różnicami w zachowaniu, kulturze i tradycjach. Każde społeczeństwo ma swoje własne zasady, normy społeczne, które zostały ukształtowane przez historię, religię lub inne czynniki. W tym artykule przyjrzymy się różnicom w zachowaniu i kulturze między Koreańczykami a Polakami.

Przytrzymanie drzwi

W Korei Południowej nie ma zasady, która mówi o tym, aby przytrzymać komuś drzwi. jeśli dana osoba wchodzi za nami do sklepu. W Polsce mogłoby się to rozumieć za przejaw złego wychowania, ale u Koreańczyków nie jest to nic nadzwyczajnego. Takie akty zachowania najczęściej stosują jedynie wobec rodziny czy znajomych.

Wchodzenie i wychodzenie 

Gdy wychodzimy z metra, sklepu czy windy w Korei Południowej możemy spotkać się z tym, że ktoś wejdzie już do pomieszczenia czy pojazdu, zanim my zdążymy go opuścić. Koreańczycy stosują zasadę „kto pierwszy, ten lepszy”, całkiem inaczej niż w Polsce, gdzie pierwszeństwo ma osoba wychodząca.

Ruch uliczny

Koreańczycy żyją w kulturze „ppalli ppalli” (kor. 빨리 빨리), co oznacza „szybko, szybko”, więc to normalne, że na ulicach jest tłoczno a wszyscy gdzieś się spieszą. Zdarzają się sytuacje gdzie przez pośpiech ktoś kogoś popchnie, szturchnie czy o coś zahaczy, ale w tym kraju to codzienność i na nikim nie robi to wrażenia. Inaczej jest natomiast w Polsce, gdzie większość Polaków w takiej sytuacji zwróciłaby drugiej osobie uwagę.

Zdejmowanie odzieży wierzchniej 

W Polsce często przy wizycie u kogoś zawsze zdejmuje się odzież wierzchnią i zostawia się w przeznaczonym do tego miejscu. W Korei w zwyczaju jest nieściąganie odzieży wierzchniej. Jeśli sytuacja wymaga ściągnięcia kurtki czy płaszcza to Koreańczycy oczywiście to robią, ale trzymają swoje nakrycie blisko siebie.

Ukłony

Czy to na powitanie, czy pożegnanie Koreańczyk zawsze się ukłoni. Gest ten jest mocno zakorzeniony w ich kulturze i jest oznaką szacunku, wdzięczności lub po prostu aktem religijnym. W Polsce nie ma w zwyczaju wykonywania ukłonu, często jednak Polacy podają sobie nawzajem dłoń bądź wykonują skinięcie głową.

Pytanie o wiek, zawód, status społeczny

Można zauważyć, że w Polsce pytania dotyczące wieku, zawodu czy rodziny na pierwszym spotkaniu często są określane jako niestosowne. W Korei Południowej natomiast takie pytania to nic dziwnego, Koreańczyk, zanim zacznie rozmowę z drugą osobą, musi wiedzieć jaki ma status społeczny, ile ma lat, ponieważ to pozwoli mu określić jaki stopień grzecznościowy ma przyjąć.

Hierarchia

Pytania wymienione powyżej, które Koreańczyk zadaje na początku znajomości, są związane z funkcjonującą tam hierarchią. W tym kraju silnie się podkreśla hierarchię społeczną i szacunek wobec osób starszych, przełożonych czy osób o wyższym statusie społecznym. Jest to bardziej zaawansowana forma okazywania szacunku niż w Polsce.

Komunikacja werbalna i niewerbalna

Koreańczycy podczas komunikacji używają subtelnych gestów, takich jak skinienie głową czy przybrania odpowiedniej mimiki twarzy, aby wyrazić zrozumienie, szacunek lub zgodę. Polacy podczas rozmowy używają bardziej ekspresywnej gestykulacji, a komunikacja werbalna jest u nich bardziej bezpośrednia.

Stosunek do pracy

Koreańczycy często bardzo poświęcaj się pracy, a to wszystko dlatego, że społeczeństwo od lat kształtuję się na takie, które stawia kulturę pracy na wysokim miejscu w swojej hierarchii. Często pracując przeciętny Koreańczyk, nie posiada życia prywatnego, a jego jedynym celem jest to, aby dobrze spisać się jako pracownik firmy. W Polsce praca jest traktowana jako jeden z elementów życia, dla którego nie warto zaniedbywać swojego życia osobistego.

Przedstawione powyżej przykłady różnic w zachowaniu między Koreańczykami a Polakami pokazują, jak różnorodne mogą być społeczeństwa w kontekście kultury i tradycji. Warto pamiętać, że mimo widocznych różnic, należy szanować daną kulturę i dostosować się do panujących tam zasad podczas odwiedzania danego kraju.


Opinie czytelników

Pozostaw komentarz

Twój email nie będzie opublikowanyWymagane pola są zaznaczone *

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.