Current track

Title

Artist

Nie gra? KLIKNIJ TUTAJ

Current show

Nocne Granie

00:00 08:00

Current show

Nocne Granie

00:00 08:00

Upcoming show

Poranna gimnastyka

08:00 14:00

Background

„SKY’s the Limit – Czyli o topce koreańskich uczelni

Napisany przez , 10 listopada 2023

Korea Południowa obecnie posiada 250 działających placówek, gdzie można rozpocząć studia wyższe. W Korei Południowej najpopularniejsze uniwersytety określa się angielskim słowem „Sky”. Dlaczego? Już śpieszę z wyjaśnieniem.

Określenie angielskim słowem „Sky” wzięło się od pierwszych liter nazw tych trzech instytucji:

  • S od Uniwersytetu Seulskiego (Seoul National University),
  • K od Uniwersytetu Koreańskiego (Korea University),
  • Y od Yonsei (Yonsei University),

Wzmianka o tych uniwersytetach jako tych, które określano słowem „Sky” pojawiła się w artykule pt. „Business Korea” w 1981 roku. Nazwa ta według Koreańczyków idealnie pasuje do tych uczelni, ponieważ celem koreańskiego licealisty oraz jego rodziny jest dostanie się na jedną z wyżej wymienionych uczelni. Dla większości jest to nieosiągalne „niebo”, ponieważ tylko najlepsi uczniowie mogą dostać się na te uniwersytety. Walka jest zacięta, ponieważ od tego na jakiej uczelni będzie dany uczeń studiował zależy jego cała przyszłość. Jest to związane z tym, że społeczeństwo Korei Południowej spogląda na wykształcenie Koreańczyka, ponieważ student, który ukończył jeden z topowych uniwersytetów ma szansę na lepsza pracę, stanowisko a także jest otoczony szacunkiem z każdej strony.

Temat koreańskich uczelni pojawia się w wielu koreańskich produkcjach, gdzie wraz z ciekawą fabułą pokazują również aspekty życia ucznia, który chce dostać się na jedną z wybranych przez niego uczelni. Serial związany z uniwersytetami określonymi jako „SKY” to np. serial pt. Sky Castle, który krytykował obsesję Koreańczyków na punkcie edukacji i rywalizacji. Historia tej dramy toczyła się wokół apartamentów w budynku, w których mieszkali najlepsi lekarze, sędziowie czy profesorzy. Kobiety, które były matkami, żonami i mieszkały w apartamentach, założyły klub, w którym dzieliły się informacjami oraz sekretami dotyczącymi tego jak dostać się na SKY. W tym serialu można było dostrzec sporo intrygi, rywalizacji i konfliktów. Sytuacje przedstawione w dramie często odzwierciedlały to, jak wygląda cała ta walka w prawdziwym życiu.

Warto też wspomnieć, że gdy Koreańczycy dostają się na jedną z uczelni, doświadczają intensywnego rygoru akademickiego, ale także dostępu do wysokiej jakości edukacji. Presja wśród studentów jest bardzo wysoka, spędzają sporo czasu nad nauką, aby sprostać oczekiwaniom. Zdarza się, że przez natłok obowiązków, Koreańczycy rezygnują ze studiów.
Jednak nie wszyscy wspominają swoją przygodę z uniwersytetami SKY jako tą negatywną. Studenci wspominają dobrą atmosferę, zacieśnianie więzów społecznych oraz rozwój umiejętności, których potem mogli użyć na rynku pracy. Dla wielu Koreańczyków to duma studiować na tak prestiżowych uczelniach.

Ogólnie rzecz biorąc, uczelnie SKY w Korei Południowej oferuje studentom wyjątkowe doświadczenie, które łączy wyzwania akademickie z możliwościami rozwoju osobistego i zawodowego. Pomimo presji uczniowie czerpią satysfakcję z przynależności oraz możliwości korzystania z tak doskonałej formy edukacji.


Opinie czytelników

Pozostaw komentarz

Twój email nie będzie opublikowanyWymagane pola są zaznaczone *

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.