Current track

Title

Artist

Nie gra? KLIKNIJ TUTAJ

Current show

Dźwięki kadru

18:00 19:00

Current show

Dźwięki kadru

18:00 19:00

Upcoming show

Gra Dźwięków

19:00 20:00

Background

Sesja ekspercka #CYFROWErozmowy: Weryfikacja w dobie (dez)informacji – Relacja

Napisany przez , 8 listopada 2023

8 listopada na Wydziale Humanistycznym miało miejsce wydarzenie pn. „Sesja ekspercka #CYFROWErozmowy: Weryfikacja w dobie (dez)informacji”. Celem spotkania była nauka krytycznego myślenia i analizy treści w świecie cyfrowym. O tym czym są i jak nie dać się złapać na nieprawdziwe informacje opowiadali w swoich prezentacjach specjaliści fact-checkingu.

 

Podczas pierwszej części spotkania mieliśmy okazję wysłuchać kilku prezentacji przygotowanych przez prelegentów. Usłyszeliśmy o tym jaki jest wpływ social mediów na rozpowszechnianie fałszywych treści, rolę weryfikatorów w porządkowaniu środowiska cyfrowego, przykłady dezinformacji, sposoby ich wykrywania oraz techniki manipulacji reklamowej. A wszystko, w formie prezentacji, przedstawiali Kamil Oleszkiewicz z NASK,  Piotr Litwin ze stowarzyszenia Demagog, Anna Gwozdowska z serwisu FakeHunter (działającego w ramach PAP) oraz dr. Judyta Perczak z Instytutu Mediów, Dziennikarstwa i Komunikacji Społecznej.

 

– mówił Kamil Oleszkiewicz z NASK. I jak dodaje, kluczowe też jest nie powielanie informacji, których nie jesteśmy pewni.

 

Po dwugodzinnej prelekcji uczestnicy spotkania mogli wysłuchać debaty samych prelegentów, która rozwijała poruszane wcześniej tematy. A na zakończenie pojawiła się sekcja pytań od publiczności.

 

Wydarzenie było współorganizowane przez Centrum Edukacji Medialnej oraz Instytut Mediów, Dziennikarstwa i Komunikacji Społecznej Uniwersytetu Jana Kochanowskiego w Kielcach. Patronat nad wydarzeniem objęli: Ministerstwo Edukacji i Nauki, Naukowa Akademicka Sieć Komputerowa
i  Kuratorium Oświaty w Kielcach.

 

Adrian Wojtas


Opinie czytelników

Pozostaw komentarz

Twój email nie będzie opublikowanyWymagane pola są zaznaczone *

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.