Current track

Title

Artist

Background

Poznaj swoje, skoro cudze chwalisz

Napisany przez , 13 kwietnia 2020

Wprost nie mogę doczekać się, kiedy będę mogła beztrosko wyjść z domu. Pewnie macie podobnie… Ciągle do głowy wpadają mi nowe pomysły na to, co zrobię jako pierwsze po zakończeniu pandemii. Wiem jedno- pierwszą rzeczą jaką zrobię, będzie zwiedzanie Kielc. Postanowiłam sporządzić listę rzeczy, które bez wątpienia trzeba zobaczyć w tym mieście.

Swoje (póki co wirtualne) zwiedzanie zacznijmy od Muzeum Narodowego, czyli dawnego Pałacu Biskupów Krakowskich. Jest to budowla z XVII wieku, przykład rezydencji z epoki Wazów. Podczas wojny miejsce to było kwaterą Józefa Piłsudskiego. Niewątpliwie jest to kawał historii, i miejsce, które każdy Polak (a już na pewno Kielczanin) zobaczyć powinien. Po zwiedzeniu Muzeum udać się można do ogrodu włoskiego, znajdującego się na tyłach Pałacu.

 

Fotografia własna

 

Tuż obok Muzeum znajduje się Bazylika katedralna Wniebowzięcia Najświętszej Maryi Panny. Stanowi ona jeden z najcenniejszych zabytków tego miasta, nie można więc pominąć tego obiektu. Oczywiście poza funkcją religijną, pobyt w bazylice jest cenną lekcją historii. To właśnie tutaj znajduje się grób Bartosza Głowackiego. Być może postać ta nie jest wam dobrze znana. Mówiąc dużym skrótem, był to bohater insurekcji kościuszkowskiej, który w bitwie pod Racławicami odznaczył się wielkim męstwem, a jego niezwykły wyczyn zdobycia rosyjskiego działa przeszedł do historii. Chyba nie muszę już więcej namawiać cię na wizytę w bazylice. Oprócz cennych wartości historycznych czy religijnych, jest to niewątpliwy raj dla oczu. Proponuję przekonać się samemu:-)

Kolejnym przystankiem podczas tej kieleckiej wędrówki będzie rezerwat Kadzielnia. Niesamowicie uwielbiam to miejsce. Mogę tam siedzieć o dosłownie każdej porze dnia- o poranku, w południe czy wieczorem, kiedy podziwiać z Kadzielni można cudownie oświetlone miasto. Oprócz wizualnych wartości, rezerwat ten jest także geologicznym rajem. Zostały tu odnalezione między innymi nieznane wcześniej z obszaru Polski gatunki ryb pancernych. Ponadto Kadzielnia jest  jednym z najbardziej znanych skupisk jaskiniowych w Polsce.

Po wizycie na Kadzielni polecam zobaczyć także Karczówkę z zabytkowym klasztorem, a następnie Ogród Botaniczny. Ale jak się domyślacie, zabytków w Kielcach nie brakuje. Zachęcam, aby wziąć w dłonie mapę (bądź nowocześniej- telefon) i bez końca planować sobie swoje wyprawy.


Opinie czytelników

Pozostaw komentarz

Twój email nie będzie opublikowanyWymagane pola są zaznaczone *


Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.


Kontynuuj czytanie