Current track

Title

Artist

Background

Najmniej zaludniony kraj w Europie

Napisany przez , 13 maja 2019

To właśnie Islandia może szczycić się mianem najmniej zaludnionego państwa w Europie. Gęstość zaludnienia wynosi zaledwie 3 osoby/km². Z czego jeszcze słynie ten magiczny, nordycki kraj?

Mówiąc o Islandii, pierwsze co przychodzi na myśl to niesamowite ukształtowanie terenu, lodowce i gorące źródła. Niewielu z nas wie, że to właśnie tutaj w 1980 roku, Islandczycy wybrali pierwszą na świecie kobietę – Finnbogadóttir Vigdis, która pełniła rolę głowy państwa.  Uważa, że ludzkość w obliczu innych zagrożeń musi rozwijać się w kierunku umacniania pokoju, dlatego po odejściu od sprawowania władzy zaangażowała się w działalność organizacji humanitarnych i kulturalnych.

Ponadto warto wiedzieć, że największą grupą obcokrajowców zamieszkujących ten kraj są właśnie Polacy. Szacuje się, że w Islandii mieszka ich około dziewięciu tysięcy.

Niewątpliwie ten nordycki kraj zdecydowanie warty jest odwiedzenia. Trzeba jednak uważać przed planowaniem tam wakacji- władze bowiem bardzo ograniczają liczbę turystów, aby nie zniszczyć naturalnego piękna kraju, objętego ochroną poprzez utworzenie Parku Narodowego Vatnajokull.

 

Otagowano jako

Opinie czytelników

Pozostaw komentarz

Twój email nie będzie opublikowanyWymagane pola są zaznaczone *


This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.