Current track

Title

Artist

Nie gra? KLIKNIJ TUTAJ

Current show

Radiolog

18:00 19:00

Current show

Radiolog

18:00 19:00

Upcoming show

Background

Kobiety w polskiej muzyce rockowej lat 80.

Napisany przez , 20 listopada 2023

Lata 80. są niezwykłym czasem dla polskiej muzyki. Szczególną rolę w tym czasie pełniła muzyka rockowa, jednak w tym gatunku z pozoru zdominowanym przez mężczyzn, kobiety mocno zapisały się na karcie historii muzyki rockowej, również tej polskiej. Zdobędę się nawet na stwierdzenie, że to one swoim wizerunkiem scenicznym bardziej przyciągały uwagę odbiorców. W tym tekście pragnę przedstawić artystki, które najbardziej zapisały się w historii polskiego rocka.

Kora i Maanam

Kora a właściwie Olga Sipowicz rozpoczęła karierę muzyczną razem z zespołem Maanam, w którym artystka pełniła rolę wokalistki i autorki tekstów. Sam zespół stał się legendą polskiego rocka i na pewno zasługuje na osobny artykuł, jednak nie byłoby Maanamu gdyby nie kompozycje Marka Jackowskiego oraz teksty i wizerunek Kory. I ta druga rzecz sprawiła, że Kora do dziś uważana jest za „pierwszą damę polskiego rocka”. Charyzma, jaką prezentowała na scenie sprawiła, że pokochało ją tysiące ludzi. Piosenki Maanamu, takie jak: „Cykady na cykladach”, „Krakowski Spleen”, „Kocham Cię kochanie moje”, czy „Szare miraże” do dziś są popularne. Oprócz twórczości artystycznej, piosenkarka znana jest z tego, że nigdy nie bała się wyrażać swoich poglądów i zawsze była sobą. Niestety rok 2018 był niezwykle smutny dla fanów Kory, bowiem tego roku Olga Sipowicz zmarła po ciężkiej walce z chorobą nowotworową. Kora była artystką jedyną w swojej postaci i uważam, że drugiej tak niezwykłej osobowości nigdy nie było, nie ma i nie będzie.

Beata Kozidrak i zespól Bajm

Beata Kozidrak jest kolejną kobietą, która wraz z zespołem Bajm największą popularność zdobyła w latach 80. Zespół jest autorem takich piosenek jak m.in.  „Co mi Panie dasz”, „Nie ma wody na pustyni”, „Józek nie daruję Ci tej nocy”, i „ Płynie w nas gorąca krew”. Beata Kozidrak ma na koncie również solowe albumy: „Beata”, „Teraz płynę”, „B3”, i najnowszy „4B”. Wokalistka z zespołem koncertuje do dziś.

Małgorzata Ostrowska i zespół Lombard

Wokalistka w latach 80. zaczęła współpracę z zespołem Lombard, z którym wylansowała takie przeboje jak „Szklana pogoda”, „Droga Pani z TV”, Taniec pingwina na szkle” czy „Gołębi puch”. Piosenkarka słynie z charakterystycznej, mocno rockowej barwy głosu, a także z drapieżnego wizerunku. W latach 80 Ostrowska występowała na scenie w kolorowych włosach, mocnym makijażu i skórzanych strojach, co w tamtym czasie wywoływało rożną reakcje wśród społeczeństwa. Piosenkarka w latach 90. odeszła z Lombardu i rozpoczęła karierę solową, która trwa do dziś.

Izabela Trojanowska

Jej sceniczny wizerunek silnej, niezależnej kobiety, śpiewającej w 1980 roku na Opolskiej scenie piosenkę „Wszystko czego dziś chcę”, do dziś jest uznawany jako kultowy występ. Na początku lat 80 piosenkarka i aktorka zdobyła wielką popularność dzięki współpracy z zespołem Budka Suflera i wykonaniem piosenek m.in. wcześniej wspominanej „Wszystko czego dziś chcę”, „Tyle samo prawd ile kłamstw, czy „Jestem Twoim grzechem”. Te piosenki znalazły się na pierwszym albumie artystki o nazwie „IZA”. Niemały sukces osiągną drugi album wokalistki „Układy” (już bez współpracy z Budką Suflera), na którym znalazły się takie utwory jak np. „Karmazynowe noce”, czy „Brylanty”. Trzeci album artystki, wydany wraz z Tadeuszem Nalepą w latach 80 nie ujrzał światła dziennego z powodu zatrzymania przez cenzurę. W połowie lat 80 piosenkarka wyjechała do Niemiec i tam zamieszkała. Do polski powróciła kilkanaście lat później. Izabela Trojanowska nadal koncertuje, a także telewidzowie mogą oglądać ją w serialu „Klan” w którym od 1997 roku wciela się w kultową postać Moniki Ross.

 

Otagowano jako

Opinie czytelników

Pozostaw komentarz

Twój email nie będzie opublikowanyWymagane pola są zaznaczone *

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.