Zaufasz ELI?

Written by on 17 lipca 2020

Ile będziesz zarabiać po skończeniu studiów? Czy i jak szybko znajdziesz pracę? Studiowanie jakich kierunków jest najbardziej opłacalne? Jaki procent osób i po jakich kierunkach jest bezrobotnych? Aby się tego dowiedzieć, wystarczy zaufać ELI.

Ministerstwo Nauki i Szkolnictwa Wyższego kilka lat temu powołało do życia ELI, czyli ogólnopolski system monitorowania Ekonomicznych Losów Absolwentów szkół wyższych. Od niedawna korzystać możemy z jego nowej, udoskonalonej wersji zaprezentowanej przez resort.

Portal ten ma za zadanie pomóc przyszłym studentom w wyborze kierunku kształcenia. W prosty sposób, wykorzystując dane statystyczne, wskazuje on co czeka nas, kiedy po zakończeniu studiów z dyplomem w rękach będziemy stawiać pierwsze kroki na rynku pracy, poszukując zawodu odpowiadającego posiadanemu wykształceniu. Wiedza na temat przewidywanych zarobków, jak również trudności znalezienia pracy w zawodzie to bardzo ważne czynniki, które mogą mieć wpływ na rozsądne podjęcie decyzji.

Pomysł ten wydaje się bardzo trafiony szczególnie teraz, gdy do czynienia mamy z pandemią koronawirusa, co w bezpośredni sposób przełożyło się na brak możliwości bezpośrednich spotkań z kandydatami. Szkoły wyższe rezygnowały z dni otwartych oraz różnego rodzaju targów edukacyjnych, aby nie stwarzać zagrożenia.

Dzięki ELI możemy dowiedzieć się, ile statystycznie pracy szukał absolwent np. kierunku Dziennikarstwo i Komunikacja Społeczna na UJK. Średni czas poszukiwania pracy w tym przypadku wynosi 1,5 miesiąca, dla absolwenta kończącego studia w 2018 roku. Mediana zarobków wynosi natomiast nieco ponad 2250zł. Dla porównania absolwent tego samego kierunku na Uniwersytecie Jagiellońskim pracy szukał będzie nieco ponad miesiąc, a jego zarobki wynosić mogą prawie 3000zł.

Portal, który może pomóc absolwentom szkół średnich w wyborze dalszej ścieżki kształcenia znaleźć można pod adresem: ela.nauka.gov.pl/pl


Reader's opinions

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *


Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.


Continue reading