Current track

Title

Artist

Nie gra? KLIKNIJ TUTAJ

Current show

Radio Alarm

08:00 09:30

Current show

Radio Alarm

08:00 09:30

Upcoming show

Radio Alarm

08:00 09:30

Background

PC Master Race?

Napisany przez , 17 lipca 2020

Nie. To moje stanowisko w tej sprawie. Jeżeli ktoś pyta mnie o przewagę jednej konsoli nad drugą, bądź czy PC jest lepszy od konsol, odpowiadam zawsze tak samo, że każda platforma ma swoje plusy i minusy oraz że bardzo chętnie o nich podyskutuję. Wskazanie najlepszej platformy do grania jest obecnie nie możliwe, gdyż to w jaki sprzęt zainwestujemy podyktowane jest przez wiele czynników, takich jak zasobność portfela, to jak często gramy czy w jakie gry gramy najczęściej. Gracz, którego ulubionym, gatunkiem są gry wyścigowe często wybiera konsole, ale wybór konsoli dla kogoś kto gra głównie w gry strategiczne będzie ogromną pomyłką. 

A to nie można kupić wszystkiego zamiast się głupio zastanawiać? Oczywiście, że można, tylko czy każdego na to stać i czy na prawdę jest nam to potrzebne? Porównując PC-ty oraz konsole PlayStation, Xbox i Nintendo, zauważamy praktycznie od razu, że istnieje między nimi wiele różnic. Wyróżniając kilka aspektów które moim zdaniem są najistotniejsze postaram się pomóc niezdecydowanym w wyborze odpowiedniego sprzętu dostosowanego do indywidualnych preferencji.

Kupując sprzęt do grania w gry zawsze zwracamy uwagę na jego wydajność. Tutaj niekwestionowanym królem jest popularny blaszak. Nawet najnowsza konsola do gier nie jest w stanie mierzyć się pod względem wydajności z highendowymi pecetami. Te z kolei charakteryzują się nieporównywalnie wyższą ceną, ale jak to mówią coś za coś. Nie znaczy to oczywiście, że na sprzęcie ze średniej półki nie pogramy. Pogramy, ale jeżeli chcemy mieć najwydajniejszy sprzęt do grania wśród kumpli, musimy przygotować się na wydatek nawet kilkunastu tysięcy złotych. Ale czego się nie robi dla kilku FPS-ów więcej?

Konsole są znacznie tańsze. Według posiadanych informacji (oficjalnie cena nie została jeszcze podana) nowe PlayStation 5 oraz Xbox Series X, które mają zadebiutować na rynku jeszcze w tym roku, kosztować będą około 2 500 zł. PS4 Pro czy XboX One X kupić możemy w granicach 1300 – 1700zł, a słabsze wersje PS4 Slim oraz XboX One S nawet poniżej tysiąca złotych. Pokazuje to, że w porównaniu z blaszakami cena konsol jest znacznie bardziej atrakcyjna.

Ale tak jak zaznaczyłem na początku, sprawa jest znacznie bardziej złożona. Konsolę kupić możemy zwykle w maksymalnie kilku wersjach (przykład: najpierw wyszło PS4, potem PS4 Slim i Pro, jednak dalej jest to ta sama konsola, pomimo różnic w wydajności i cenie). Często na rynek trafia jedna wersja danej konsoli. Sprawia to, iż twórcy gier podczas optymalizacji tytułu mają znacznie prościej, a gra (w teorii, choć zdarzają się odstępstwa) chodzi płynniej i potrafi ładniej wyglądać. Mnogość dostępnych podzespołów komputerowych oraz fakt, iż rynek bardzo dynamicznie się rozwija a firmy z niezwykle wysoką częstotliwością wprowadzają nowe komponenty do obrotu sprawia, iż nawet na najmocniejszym sprzęcie gra potrafi chrupnąć. Nie zdarza się to może bardzo często, ale do dziś pamiętam pierwsze podejście do gry Batman: Arkham Knight na w wersji na PC. Pomimo posiadania mocnej jednostki tytuł na początku był praktycznie nie grywalny.

O wyborze platformy do grania decydować będą w dużej mierze gry, w które gramy. Jeżeli jesteśmy fanami ścigałek możemy wybrać konsole. Jeżeli jesteśmy fanami gier strategicznych powinniśmy wybrać PC. Jeżeli gramy w podróży powinniśmy zastanowić się nad konsola taką jak np. Nintendo Switch. Ale tutaj każdy musi sobie sam odpowiedzieć na pytanie w co chce grać. Konsole, a szczególnie PlayStation ma w swojej ofercie tzw. exy, czyli gry na wyłączność, w które zagramy tylko na platformie od SONY. Przed zakupem powinniśmy poszukać informacji, o grach które nas interesują, oraz na jakich platformach możemy je ograć.

Nie jest to koniec listy aspektów na jakie powinniśmy zwrócić uwagę. Może posiadamy w domu dość mocnego PC którego wykorzystujemy do pracy? Czy wtedy potrzebujemy dodatkowo konsoli, aby pograć? Czy może ten PC nam wystarczy? Jest to istotne pytanie, gdyż komputer osobisty w odróżnieniu od konsoli może być wykorzystywany na wiele różnych sposobów. Co prawda na konsoli obejrzymy film na YouTube czy Netflix, posłuchamy muzyki na Spotify a nawet wiele więcej, ale nie zainstalujemy oprogramowania do pracy, profesjonalnej obróbki zdjęć, montażu filmów itp. Praca na PC jest znacznie wygodniejsza, a i sam blaszak ma znacznie więcej zastosowań od konsoli.

Mam nadzieję, że ten artykuł choć trochę pomoże w wyborze odpowiedniego sprzętu. Decyzja jednak należy do Was. To Wy będziecie potem z wybranej platformy korzystać, a ja cieszył się będę, gdy dokonacie właściwego wyboru, i będziecie z niego zadowoleni.


Opinie czytelników

Pozostaw komentarz

Twój email nie będzie opublikowanyWymagane pola są zaznaczone *

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.