Top 10 filmów, które warto obejrzeć w święta
Written by Kinga Głąb on 3 grudnia 2023
Listopad już za nami, a Święta Bożego Narodzenia tuż-tuż. Dobrym sposobem na nudę w świąteczny czas jest wgłębienie się w charakteryzujący go uroczysty klimat. Najlepiej robi się to oglądając realizacje o świątecznej tematyce. Te filmy idealnie pomogą nam wkroczyć w świat zbliżającej się tzw. ”Gwiazdki”.
- Pierwszą pozycję zajmie tu film, który w czasach dzieciństwa skradł mi serce. Zdziwię tu większość, nie będzie to ”Kevin sam w domu”. Mowa o komedii z 1998 roku zatytułowanej ”Jack Frost” w reż. Troy Miller. Niesamowita historia poruszająca tematykę braku czasu dla rodziny. Główny bohater Jack pracę stawia wyżej niż bliskich. Niestety nie ma szansy wyciągnąć z tego wniosków, ponieważ ginie w wypadku. Czy to oznacza, że już na zawsze rozstał się z synem i żoną bez pożegnania? Los jednak daję mu szansę na naprawianie błędów, w dość nietuzinkowy sposób. Jak Jack będzie mógł odbudować relacje z bliskimi? Z dalszej części filmu dowiemy się również, czy Jack podoła zadaniu, które ma wykonać. Ostrzec pozytywnie mogę tylko przed tym, że film dostarcza sporo wzruszających scen.
- Na następnej pozycji uplasował się film fabularny z 1994 roku. ”Cud na 34. ulicy” to klimatyczny świat stworzony przez Lesa Mayfielda. Warto wspomnieć, że to czwarta nakręcona wersja tego dzieła. Akcja toczy się wokół nowojorskiego sklepu z zabawkami oraz świątecznymi przyborami, w którym zostaje zatrudniony Święty Mikołaj. Z czasem okazuje się, że nie jest on zwykłym staruszkiem, a nadzwyczajne zjawiska dziejące się wokół jego osoby sprawiają, że dorośli i mała Suzan odzyskują wiarę w magię świąt. Film porusza problematykę miłości oraz komercji świąt, jest idealnym wyborem na zimowy, ponury wieczór.
- ”Zawód święty Mikołaj” to amerykański film z 2001 roku w reżyserii Petera Wernera. Główną bohaterką jest producentka Lucy, która zatrudnia do swojego programu Świętego Mikołaja o imieniu Nick. Po czasie okazuję się, że nie jest on zwykłym mężczyzną ani aktorem. Dodatkowo okazuje się, że bohater zna pewne aspekty z jej życia. Sprawia to, że wcześniej wspomniana producentka zaczyna zastanawiać się nad jego prawdziwą tożsamością. W dodatku wraz z odkrywaniem prawdy okazuje się, że będzie musiała podjąć się nowego wyzwania. Kim tak naprawdę jest Nick? Jakie nowe zadanie czeka na Lucy? Odpowiedzi na pytania, dostaniemy po obejrzeniu dzieła.
- ”Holiday” to amerykańska komedia romantyczna w reż. Nancy Meyers z 2006 roku. To historia o dwóch różnych kobietach, które na okres Bożego Narodzenia postanowiły zamienić się swoimi domami. Dostaniemy tu sporą dawkę romantyczności i humoru. Dzieło oprócz tego porusza nas w ukazaniu, jak często różnice potrafią łączyć, to co nawet wydaję się niemożliwe do złączenia. Sama treść filmu pokaże nam również to, że zawsze warto walczyć o prawdziwe uczucie, nawet jeśli przeszkodą jest odległość.
- ”Opowieść Wigilijna” to animowana ekranizacja opowiadania autorstwa Charles’a Dickensa w reż. Roberta Zemeckins’a z 2009 roku. Adaptacja przedstawia nam skąpego Ebenezera Scrooge’a, który nie pojmuje znaczenia świąt. Obchodzą go tylko dobra finansowe związane z jego sklepem. Odwiedzają go trzy duchy sprawiające, że wspomniany bohater zaczyna rozumieć swoje błędne myślenie. Historia Scrooge’a to klasyk, jednak technika motion capture (przetworzenie mimiki realnych aktorów do animacji), którą wykorzystano sprawia, że odbiorca może ją analizować w odkrywczy sposób.
- ”Rodzinny dom wariatów” to komediodramat z 2005 roku w reż. Thomasa Bezuchy. Prześwietna komedia idealna na rodzinne spotkanie. Akcja dzieje się w domu rodziny Stoneów, gdzie tradycyjnie na święta zjeżdża się cała familia. Tym razem jeden z synów przywozi narzeczoną z miasta, która stara się wpasować w klimat domu. Niestety – nie wychodzi jej to za dobrze, a nawet sprawia, że pojawia się w jej głowie zwątpienie o przyszłość swojego związku. Czy dziewczyna podoła zadaniu? Czy zyska uznanie wśród poznanych domowników?
- ”Ekspres polarny” z 2004 w reż. Roberta Zemeckins’a to animacja, która przywoła nam przed oczy dzieciństwo. Opowiada ona o chłopcu, który stracił wiarę w Świętego Mikołaja. Dzięki magii trafia do niezwykłego pociągu, który wiezie go do siedziby Świętego. Jego podróż jest pełna niesamowitych przygód, a finalnie doprowadza do spotkania bohatera ze Mikołajem. Jest to kultowy film dla każdego – zarówno dla dorosłych jak i dzieci.
- ”Bajkowe Boże Narodzenie” to amerykański film familijny z 2011 roku w reżyserii Michaela Damiana. Historia opowiada o młodej Jules, która po tragicznym wypadku siostry i jej męża postanawia zająć się ich dziećmi. Szczęście jej nie sprzyja – traci pracę i popada w załamanie. Sytuacja ulega zmianie, gdy do drzwi domu puka mężczyzna ze świątecznymi zaproszeniami od nieznajomego krewnego z Europy. Kim okaże się tajemniczy mężczyzna? Czy te święta spędzą w ścianach zamku i w towarzystwie księcia? Odpowiedź na te pytania uzyskamy podczas wgłębienia się w fabułę filmu.
- ”To właśnie miłość” to kolejna brytyjska bożonarodzeniowa komedia romantyczna z 2003 roku w reżyserii i według scenariusza Richarda Curtisa. Swoją historią łączy wątki bohaterów szukających szczęścia w miłości. Uczucie to jest ukazane do potęgi, bo aż w dziesięciu różnych historiach. Komedia doprawiona jest nietuzinkowym poczuciem humoru i świetną obsadą, tj. Alan Rickman, Colin Firth, Hugh Grant, Liam Neeson, Martin Freeman, Keira Knightley i Emma Thompson.
- Ostatnią, podsumowującą pozycję zajmuję film ”Kevin sam w domu”. Amerykański film fabularny z 1990 roku w reżyserii Chrisa Columbusa. Klasyk każdych świąt. Ten kto nie zna przygód chłopca, musi żyć w epoce kamienia łupanego. To idealny film na poprawę humoru w święta. Zabawne na pewno jest to, jak człowiek naśmiewa się z tego, że dziecko daję w kość dorosłym rabusiom. Rola Kevina przyniosła aktorowi sporą sławę oraz parę nagród i nominację do Złotego Globu.