Już 15 grudnia zobaczymy Fausta na scenie Kieleckiego Teatru tańca

Napisany przez , 3 grudnia 2023

Kielecki Teatr Tańca zaprasza 15 grudnia na premierę dramatu romantycznego nawiązującego do  dzieła literackiego pt. „FAUST” Johanna Wolfganga Goethego. Twórcą przedstawienia jest Małgorzata Ziółkowska – kierownik baletu oraz tancerka-solistka Kieleckiego Teatru Tańca.

Tematyka spektaklu „Faust-Haust” obejmuje zmieniającą się rzeczywistość XXI wieku. Spektakl nawiązuje do literatury i muzyki epoki romantyzmu i podkreśla ponadczasowe wartości syntezy sztuk muzyczno-tanecznych oraz literacko-plastycznych.

W rolę tytułowego Fausta wcieli się Marek Szajnar. W postać Mefisty natomiast wcieli się znany już z „Małej Syrenki” Piotr Ziółkowski. Małgorzata Ziółkowska zdecydowała się stworzyć na scenie także alter-ego Mefisty, anioła śmierci, którego zagra Joanna Plata. W roli Małgorzaty, symbolu miłości, wystąpi Małgorzata Kowalska.
Solistom towarzyszyć na scenie będą młodzi adepci ze Szkoły Kieleckiego Teatru Tańca: Maja Dawidenko, Hanna Podedworna, Zuzanna Tatarowska oraz Nikodem Bardzki.

Małgorzata Ziółkowska

MAŁGORZATA ZIÓŁKOWSKA

Kierownik baletu, tancerka-solistka i choreografka w Kieleckim Teatrze Tańca. W 2004 r. uzyskała tytuł zawodowego tancerza w Związku Artystów Scen Polskich i od tego samego roku stale pracuje w KTT. Występowała na wielu scenach polskich (m.in. w Teatrze Wielkim w Łodzi) oraz  zagranicznych (m.in. w Niemczech, Francji czy Stanach Zjednoczonych).

Przedstawienie „Faust-Haust” jest elementem doktoratu Małgorzaty Ziółkowskiej – premierowy spektakl oceniać więc będzie komisja z uczelni.
Pomysł na przedstawienie w formie baletu największego dzieła Goethego „Faust” zrodził się aż trzy lata temu, gdy Ziółkowska sięgnęła do dramatu Goethego. Od tamtego momentu zajęła się reżyserią i choreografią aby w przystępny dla widza sposób przedstawić ten liczący dwanaście tysięcy wersów utwór w formie spektaklu tanecznego. Reżyserka szukała odniesień muzycznych i postanowiła wykorzystać w spektaklu utwory węgierskiego kompozytora Franciszka Liszta i brytyjskiego zespołu The Prodigy.

Plakat promocyjny

Premiera spektaklu odbędzie się już w najbliższy piątek 15 grudnia o godzinie 18:00 na Dużej Scenie Kieleckiego Teatru Tańca, Plac Moniuszki 2B.
Spektakl przeznaczony jest dla widzów powyżej 16-go roku życia.
Czas trwania: 50 minut.
Cena biletu: 30 zł/osoba.
Dla szczególnie spragnionych kulis pracy teatralnej istnieje możliwość obejrzenia najnowszego spektaklu Kieleckiego Teatru Tańca przedpremierowo – podczas próby generalnej. Organizatorzy zapraszają na biletowane wydarzenie dzień wcześniej, czyli 14 grudnia o godzinie 18:00 (wstęp: 35zł).