Current track

Title

Artist

Current show

Rozmowa Tygodnia

16:00 17:00

Current show

Rozmowa Tygodnia

16:00 17:00

Upcoming show

Background

Co roku w Ameryce i niektórych Polskich środowiskach akademickich 14 marca obchodzone jest Święto Liczby Pi. Święto dość nietypowe, łączące miłośników matematyki z różnych zakątków świata. Skąd się więc ono wzięło i dlaczego jest obchodzone?

Pierwszy raz Święto Liczby Pi było obchodzone 14 marca 1988 roku w muzeum nauki Exploratorium w San Francisco z inicjatywy byłego fizyka i specjalisty ds. mediów Larry’ego Shawna, który zaproponował je po tym jak zauważył, że ta konkretna data przypomina w zapisie pierwsze cyfry rozszerzenia dziesiętnego liczby π (3.14).

Przypadkowo okazało się, że jest ona jednocześnie datą narodzin wielkiego fizyka Alberta Einsteina, który pomimo, że nie miał żadnego wpływu na kształtowanie liczby π odegrał ważną rolę w kształtowaniu się nauki. Od tamtego momentu święto to zaczęło łączyć te dwa ważne rzeczy.

W Kielcach co roku Święto Liczby Pi obchodzone jest na Uniwersytecie Jana Kochanowskiego. W tym roku czternaste obchody będą świętowane 15 marca o godzinie dziesiątej na auli B2 budynku G Wydziału Nauk Ścisłych i Przyrodniczych. Po uroczystym rozpoczęciu i przywitaniu uczestników oraz dwóch wygłoszonych wykładach, odbędzie się konkurs dla wszystkich uczestników spotkania. Następnie, po krótkiej przerwie, odbędzie się ostatni wykład tego dnia, po którym zakończą się obchody.

By uczestniczyć w zabawie uprzednio trzeba się zarejestrować, wysyłając na adres mailowy imat@ujk.edu.pl swoje zgłoszenie. Szczegóły dotyczące, tego co powinno znajdować się w zgłoszeniu znajdują się na stronie internetowej Uniwersytetu Jana Kochanowskiego.

Tagged as

Reader's opinions

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *


Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.