Pierwsza inauguracja roku akademickiego na Wydziale Sztuki

Written by on 14 grudnia 2019

13 grudnia miała miejsce pierwsza inauguracja roku akademickiego na istniejącym od 1 listopada Wydziale Sztuki przy Uniwersytecie Jana Kochanowskiego. Nowy wydział składa się z Instytutu Sztuk Wizualnych oraz Katedry Muzyki. Dawniej instytuty te wchodziły w skład Wydziału Pedagogicznego i  Artystycznego. Teraz, będą działać samodzielnie, co oznacza zwiększone środki na rozwój i promocję sztuki na Uniwersytecie.

Inaugurację rozpoczął rektor prof. dr hab. Jacek Semaniak. W swojej mowie inauguracyjnej podkreślił jak istotne dla przyszłości Uniwersytetu jest utworzenie samodzielnego Wydziału Sztuki. Zdradził, że w planach jest rozbudowa obecnego budynku Instytutu Sztuk Wizualnych. To tam wkrótce zostanie utworzony nowy dziekanat, a rewitalizacja pozwoli zgromadzić studentów sztuki w jednym, przystosowanym do tego miejscu. Rektor zwrócił uwagę na to, jak dynamiczne zmiany zachodziły przez lata w Instytutach Edukacji Muzycznej i Sztuk Wizualnych.

To właśnie te zmiany doprowadziły do konieczności oddzielenia się samodzielnego wydziału, którym teraz może poszczycić się Uniwersytet Jana Kochanowskiego. Od teraz IEM i ISW będą dzielić się zadaniami organizacyjnymi, celami naukowymi i wspólnie będą edukować artystów o których już teraz można usłyszeć w kraju i na świecie. Ten podział widoczny jest również w nowo ustanowionych władzach. W wyniku konkursu, pierwszym dziekanem została dr hab. Ewa Robak, prof. UJK, związana z IEM, natomiast prodziekanem ds. kształcenia został dr Maciej Zdanowicz z ISW.

Inauguracja obfitowała w atrakcje. Pierwszą z nich był recital Andrzeja Piasecznego. Należy tu zaznaczyć, że ten nietuzinkowy i niezwykle popularny artysta jest absolwentem Instytutu Edukacji Muzycznej, wówczas w strukturze Wyższej Szkoły Pedagogicznej

„Bardzo dziękuję za zaproszenie. To wyjątkowo miła dla mnie okoliczność bo wydaje mi się, że sięgając pamięcią w głąb siebie (…) wydaje mi się, że wczoraj stałem tam gdzie ci dżentelmeni stoją i składałem ślubowanie studenckie.” – powiedział artysta wskazując na akademicki chór. „Będę życzył wydziałowi wielu talentów i wielu ludzi, którzy będą mieli otwarte głowy co poprowadzi do sukcesów nie tylko pedagogicznych.” – dodał. Artysta zdradził też anegdotę ze swojego życia studenckiego – „Gdy zdawałem egzamin z fortepianu (…) przewodniczący szepnął mi do ucha 'Postawię Ci tą trójkę, ale tylko jeśli nie siądziesz nigdy publicznie do fortepianu.’ ” W ten sposób artysta przedstawił akompaniującego mu na fortepianie Łukasza Kowalskiego. Do wspólnego wykonania utworu „Z tobą chcę oglądać świat” z repertuaru Zbigniewa Wodeckiego i Zdzisławy Sośnickiej, Andrzej Piaseczny zaprosił dr Katarzynę Lisowską z Instytutu Edukacji Muzycznej UJK. Artysta podkreślił, że z dr Lisowską od dawna współpracuje artystycznie.

Po recitalu, Pani Dziekan powitała gości i wygłosiła krótką mowę na temat historii Instytutu Edukacji Muzycznej. Następnie głos zabrał prodziekan dr Maciej Zdanowicz, który w imieniu dyrektor ISW, dr hab. Katarzyny Ziołowicz, przeczytał list do zgromadzonych na inauguracji gości. W liście tym, przedstawiona została historia kształtowania się Instytutu, jego sukcesy oraz obecna kadra nauczycieli.

Kolejnym punktem artystycznym był występ chóru IEM pod batutą Teresy Romańskiej. Studenci wykonali akademicki klasyk czyli „Gaudeamus Igitur”. Następnie swój wykład, „Wokół korespondencji sztuk. Chopin, Delacroix, Mickiewicz”, wygłosił dr hab. Piotr Rosiński, prof UJK.  Opowiedział on, o zależnościach pomiędzy kompozytorem, malarzem i poetą, co dodatkowo podkreśliło istotę powstania nowego wydziału zrzeszającego wszystkich artystów UJK. Na koniec krótki występ pianistyczny zaprezentował Ayham Hammour.

Po zakończeniu części inauguracyjnej, goście zostali zaproszeni do foyer na wernisaż wystawy doktorów sztuki, absolwentów Instytutu Sztuk Wizualnych UJK. Wystawa jest częścią licznych atrakcji z okazji 50-cio lecia Uniwersytetu Jana Kochanowskiego. Udział w niej wzięli Joanna Biskup-Brykczyńska, Paulina Domagała, Lucyna Gwozdek, Karolina Magdalena Kozieł, Katrina Sadrak, Przemysław Suliga, Rafał Urbański, Joa Zak oraz Jakub Matys, który jest obecnie wykładowcą w Instytucie Sztuk Wizualnych.

Inauguracja odbyła się w auli budynku rektoratu UJK przy ulicy Stefana Żeromskiego 5.

 


Reader's opinions

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *


Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.