Wsłuchaj się!

Jak wyglądało dzieciństwo w PRL?- wystawa w Muzeum Zabawek i Zabawy

Napisany przez , 13 grudnia 2019

fot. Urząd Miasta Kielce

Niemal 400 zabawek, 50 książek i czasopism, a także ponad 100 fotografii przedstawiających dzieciństwo w PRL-u prezentowanych jest na nowej wystawie w Muzeum Zabawek i Zabawy w Kielcach. Na ekspozycji zatytułowanej „Zatkało kakao?” można zobaczyć także archiwalne kroniki RP.

Ekspozycja jest zaaranżowana w stylu przypominającym mieszkanie z czasów PRL. Są więc charakterystyczne dla tego okresu meblościanki, stare odbiorniki telewizyjne czy charakterystyczny wystrój ścian. Można nawet usiąść w ławce z kałamarzem, pograć w kapsle, poczytać „Płomyczek”, „Świat Młodych” czy za sprawą tekstów Adama Słodowego zgłębić tajniki majsterkowania.

Wystawa to powrót do dzieciństwa dzisiejszych 60, 50, 40 i 30 latków, ale również „wehikuł czasu” dla dzieci, które ją odwiedzą.

Na wystawie zwiedzający dowiedzą się jak radzono sobie z „niedoborami” materiałów, jak wyglądał proces projektowania zabawki, czy posiadano niezbędne materiały i narzędzia do produkcji zabawek oraz kto był ich projektantem.

źródło: faktykielce24.pl