Current track

Title

Artist

Nie gra? KLIKNIJ TUTAJ

Current show

Nocne Granie

00:00 08:00

Current show

Nocne Granie

00:00 08:00

Upcoming show

Poranna gimnastyka

08:00 14:00

Background

[Paryskie dni chwały #5] Ważne daty w olimpijskim kalendarium

Napisany przez , 23 czerwca 2024

Igrzyska olimpijskie są świetną okazją dla kibiców, aby zerknąć na areny, na których zazwyczaj nie bywają. Gdzie tym razem warto zawiesić swoje oko i przeżyć niezapomniane emocje? 

Na pierwszy plan wysuwa się postać Aleksandry Mirosław. 30-latka jest rekordzistką świata we wspinaczce na czas oraz dwukrotną mistrzynią świata (2018, 2019) i Europy (2019, 2022) w tej konkurencji. Podczas rywalizacji w Tokio wspinaczka sportowa zadebiutowała jako dyscyplina olimpijska, jednak wręczono wówczas medale tylko za wielobój (wspinaczkę na czas i prowadzenie). Lublinianka wygrała w cuglach swoją koronną specjalizację, jednak w boulderingu musiała uznać wyższość rywalek i zakończyła zmagania na czwartym miejscu. W Paryżu przygotowano już osobny komplet krążków dla czołowej trójki wspinaczki na czas, więc naturalną faworytką jest właśnie Mirosław. W rywalizacji, która będzie miała miejsce w środę 7 sierpnia, będziemy mogli pasjonować się również startem drugiej Polki, która na pewno włączy się do walki o medale. Będzie to Aleksandra Kałucka, która w 2022 roku zwyciężyła w klasyfikacji generalnej Pucharu Świata oraz wywalczyła tytuł wicemistrzyni Europy w Monachium.  

Polscy kibice powinni przyjrzeć się również paryskiej pływalni. Reprezentanci naszego kraju będą rywalizować bowiem na różnych dystansach i w kilku przypadkach możemy liczyć na pasjonujące starty. 

Najkrótszy dystans, 50 metrów stylem dowolnym Pań to koronna konkurencja Katarzyny Wasick. 32-latka ma w swoim dorobku liczne medale imprez międzynarodowych zarówno na basenie 50- jak i 25-metrowym. Na olimpijskiej pływalni pochodząca z Krakowa zawodniczka wywalczyła już dwa wicemistrzostwa Europy (2020, 2022) oraz wicemistrzostwo (2022) i brąz (2024) mistrzostw świata. W sprinterskim wyścigu kraulowym udział weźmie także druga reprezentantka Polski Kornelia Fiedkiewicz. Finał zaplanowano na 4 sierpnia o godzinie 18.30.

Jedną z największych gwiazd polskiego pływania jest z pewnością Ksawery Masiuk, który w 2021 i 2022 roku zdominował rywalizację juniorów. 19-latek zdobył już także dwa brązowe medale (2022, 2024) mistrzostw świata seniorów w wyścigu na 50 metrów stylem grzbietowym, który niestety nie jest konkurencją olimpijską. Tarnowianin wystartuje jednak w stolicy Francji na dwóch dłuższych dystansach 100 (finał 29 lipca godzina 21.22) oraz 200 metrów (finał 1 sierpnia godzina 20.37) i z pewnością będzie chciał namieszać w czołówce.  

Piątym zawodnikiem wyścigu na 100 metrów stylem motylkowym igrzysk olimpijskich w Tokio był Jakub Majerski. 23-latek zaliczany jest do grona czołowych delfinistów świata po tym jak m.in. w lutym tego roku wywalczył brązowy medal mistrzostw świata w Dosze, a przed kilkoma dniami sięgnął po brąz mistrzostw Europy. Decydujący o miejscach w tej konkurencji start w Paryżu odbędzie się 3 sierpnia o godzinie 20.30.

Emocjonująca będzie z pewnością także rywalizacja na dwa razy dłuższym dystansie, gdzie do walki o medale staną bracia Krzysztof i Michał Chmielewscy. Większe szanse na olimpijski sukces ma z pewnością pierwszy z nich, który ma już w swoim dorobku tytuł wicemistrza świata wywalczony przed rokiem w japońskiej Fukuoce. Oboje zaś stanęli na podium niedawno zakończonych mistrzostw Europy – Krzysztof wywalczył srebro a Michał brąz. Ponadto w Paryżu Krzysztof wystartuje również w rywalizacji na 800 metrów stylem dowolnym. Finałowy wyścig na 200 metrów stylem motylkowym odbędzie się w środę 31 lipca o godzinie 20.36.

Pewne startu w Paris La Défense Arenie są również Laura Bernat i Adela Piskorska w wyścigu na 200 metrów stylem grzbietowym, a druga z nich także na dystansie o połowę krótszym. Na 100 metrów stylem klasycznym ścigać się będzie Dominika Sztandera. Do rywalizacji staną też polskie sztafety: 4×100 metrów stylem dowolnym kobiet i mężczyzn, 4×100 metrów stylem zmiennym kobiet, mężczyzn oraz mieszana.

Baczną uwagę należy zwrócić również na planszę szermierczą i rywalizację drużynową szpadzistek. Renata Knapik-Miazga, Martyna Swatowska-Wenglarczyk, Ewa Trzebińska oraz Magdalena Pawłowska w ubiegłym roku zostały mistrzyniami świata, zwyciężając rywalizację w Mediolanie. W Paryżu miejsca Trzebińskiej i Pawłowskiej zajmą Alicja Klasik i Aleksandra Jarecka. Knapik-Miazga, Swatowska-Wenglarczyk oraz Klasik wystąpią również w turnieju indywidualnym. Rywalizacja drużynowa zaplanowana jest natomiast na czwartek 30 lipca. 

W pierwszym artykule z tego cyklu opisywaliśmy olimpijskie szanse polskich siatkarzy i siatkarek rywalizujących w hali, warto jednak zerknąć również na piasek, gdzie wystartują Michał Bryl i Bartosz Łosiak. Obaj mają za sobą już olimpijskie starty z innymi partnerami. Od 2021 roku tworzą najlepszy polski duet siatkarzy plażowych, o czym świadczy brązowy medal ubiegłorocznych mistrzostw świata, który jest pierwszym takim krążkiem w historii tej dyscypliny w Polsce

.

Na torze kolarskim wyróżnia się natomiast postać Darii Pikulik, która regularnie zdobywa medale mistrzostw Europy w konkurencji omnium (brąz 2022, srebro 2023) oraz scratch (brąz 2021 i 2023). W kolarskim wieloboju ma także w swoim dorobku brąz mistrzostw świata z 2020 roku. Urodzona w Skarżysku-Kamiennej zawodniczka startuje również w wyścigach szosowych, notując bardzo dobre wyniki w kobiecej elicie. 

Jeśli już wspominamy o wyścigach elity Pań, nie sposób nie wymienić Katarzyny Niewiadomej. 29-latka jest brązową medalistką mistrzostw świata z 2021 roku w wyścigu ze startu wspólnego rozgrywanego w belgijskim Leuven. Od lat zaliczana jest także do światowej czołówki kolarek i liczymy, że w Paryżu pokaże swój pazur. 

Co robiliście w wieku 17 lat? Pytanie nie jest przypadkowe, bo Miłosz Redzimski pojedzie na swoje pierwsze igrzyska olimpijskie, nie będąc nawet pełnoletnim. Zawodnik określany mianem „złotego dziecka polskiego tenisa stołowego” ma na swoim koncie już m.in. dwa złote medale młodzieżowych (U-21) mistrzostw Europy.

 

Zmagania nad Sekwaną zapowiadają się naprawdę pasjonująco i zachęcamy wszystkich Was do kibicowania „biało-czerwonym”.

Fot. Pixabay


Opinie czytelników

Pozostaw komentarz

Twój email nie będzie opublikowanyWymagane pola są zaznaczone *

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.