Dziewczynka, która zapala umysłem – „Podpalaczka” Stephena Kinga

Written by on 2 kwietnia 2024

                   Dziewczynka, podobna do Carrie z jednej z pierwszych książek Stephena Kinga, oraz jej niesamowity dar są głównym tematem tytułowej „Podpalaczki”. Doczekała się ona dwóch ekranizacji, jednak nic nie przebije tej historii na papierze. Charlie, która potrafi wzniecić ogień za pomocą umysłu, wraz z ojcem ucieka przez ścigającymi ich ludźmi z tajnego programu, którzy chcą ich dorwać i zabić. Albo, co gorsza, przeprowadzać eksperymenty.

Zostajemy wrzuceni w sam środek akcji. Andy wraz ze swoją córką próbuje zgubić ścigających ich agentów. Podczas tego pościgu możemy bliżej poznać tę dwójkę oraz ich nadzwyczajne talenty. Charlie swoją zdolność pirokinezy, czyli wzniecania ognia za pomocą umysłu, ma od urodzenia, jej rodzice natomiast nabili je podczas tajemniczego eksperymentu. Andy i Vicky byli studentami, gdy wzięli udział w teście „Sklepiku”. Dwunastu osobom wstrzyknięto tzw. Próbę Sześć, po której działy się różne rzeczy. Zyskali oni nowe zdolności, które potem genetycznie przekazali swojej córce. Gdy agenci to odkryli, chcieli poddać jej umiejętności testom. Jednak gdy w końcu Andy i Charlie spotykają się ze swoimi wrogami, dziewczynka uwalnia większą moc niż zazwyczaj, co kończy się niedobrze dla wszystkich. Sieje ona takie zniszczenie, że sama nie może nad tym zapanować. A później jest tylko gorzej…

Nie za długa (w porównaniu do innych powieści Kinga) i bardzo wciągająca historia o dążeniu do normalności. Ojciec z córką pragną tylko spokoju, jednak zamiast tego muszą walczyć z wysoko postawionymi agentami tajnego projektu. Pomimo tego, że mają niebezpieczne zdolności, nie chcą ich używać przeciwko innym. Przykładem tego może być to, w jaki sposób Andy wykorzystywał swój talent. Miał on dominację umysłową, czyli mógł kazać innym osobom zrobić coś wbrew ich woli. Mógł wykorzystać tą umiejętność na wiele różnych złych sposobów, jednak on założył biznes, w którym pomagał ludziom nabrać pewności siebie oraz chudnąć. Popychał ich lekko w tym celu, a oni robili resztę. Niestety, nie podobało się to Sklepikowi. W książce mamy kilka punktów widzenia – bohaterów i antagonistów. Są także różne linie czasowe, teraźniejszość oraz opowiadane wcześniejsze wydarzenia: o tym, jak urodziła się Charlie oraz co się stało z Vichy – matką Charlie?

Polecam serdecznie nowe wydanie tej książki z 2022 roku a także obie ekranizacje, gdyż zdecydowanie warto  zapoznać się z tą niesamowitą historią, która porusza dużo rozmaitych związków. Pokazuje zmieniającą się psychikę dziecięcą i ma ciekawe, choć trochę rozczarowujące, zakończenie.


Reader's opinions

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *


Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.