Radio Alarm

Korea Południowa z perspektywy Youtuberów: Moje rekomendacje.

Napisany przez , 3 kwietnia 2024

Korea Południowa a właściwie Republika Korei to kraj położony w Azji Wschodniej, który na ten moment zamieszkuje 51,63 miliona osób. Jest to piękny kraj, o którym można sporo się dowiedzieć z książek, tekstów, seriali, a także z filmów tworzonych na platformie YouTube. W tym artykule chciałabym przedstawić moje rekomendacje osób tworzących treści tego kraju na tej platformie.

Pyra w Korei

Agnieszka Klessa-Shin to Polka pochodząca z Poznania, która w Korei Południowej mieszka od 2013 roku. Jej historia związana z tym krajem rozpoczęła się w 2008 roku, kiedy to rozpoczęła studia na kierunku filologia koreańska. Do Korei przyleciała na studia magisterskie w ramach oferowanego stypendium przez rząd koreański. Po studiach zaczęła pracę w koreańskiej firmie i w międzyczasie poznała swojego męża Taejina. Jej kanał na YouTube został stworzony w 2016 roku jest poświęcony jej życiu, ochoczo nagrywa vlogi na temat kraju, tego jak wygląda tam życie, jacy są ludzie itp. Nie zabraknie również filmów na ważne społecznie tematy, które mogą przybliżyć odbiorcy Koree z nieco innej strony. Jej seria pt. „Ciemna strona Korei” jest bardzo popularną serią na jej kanale, generującą tysiące wyświetleń. Pyra jest także autorką kulinarnego e-booka i książki na temat życia Polki w Korei Południowej.

Link do kanału: https://www.youtube.com/@pyrawkorei

Pierogi z Kimchi

Wiola Bałzucka to YouTuberka, której przygoda z tym pięknym krajem zaczęła się przez historyczny serial koreański pt. „Cesarzowa Ki”, który w tamtym czasie oglądał jej tata. Zafascynowana Koreą poprzez ten serial zaczęła pracę w firmie w Polsce, która wysyłała swoich pracowników w delegację do Korei Południowej. Pracując tam na bieżąco zapoznawała się z koreańską kulturą, która z każdym dniem coraz bardziej ją ciekawiła. Podczas delegacji poznała swojego męża Koreańczyka. W końcu zdecydowała się zostać na stałe w Kraju Spokojnego Poranka, a w 2020 otworzyła kanał na YouTubie gdzie stara się przybliżyć Polakom koreańską kulturę, kuchnię i wszystko co z tym krajem związane. Warto również wspomnieć, że jest autorką książki kulinarnej pt. „Pierogi z Kimchi. Kulinarna podróż po Korei”.

Link do artykułów:  https://www.youtube.com/@pierogizkimchi

Koreanka

Mijin Mok to południowokoreańska dziewczyna, która aktualnie mieszka w Polsce we Wrocławiu ze swoim mężem Bartkiem. Swój kanał na YouTube otworzyła w 2018 roku, kiedy to będąc w Polsce chciała w zabawny i wyjątkowy sposób przedstawić Polakom Koreę Południową. Ukończyła filologię polską, marketing kultury oraz nauczanie języka koreańskiego na Hankuk University of Foreign Studies w Seulu. W Polsce miała zostać tylko na chwilę, ale jednak została na dłużej. Od 2019 roku prowadzi zajęcia z języka koreańskiego na Uniwersytecie Wrocławskim, prowadzi również swoją własną szkołę językową. Jest także autorką książki pt. „7736 km. Pomiędzy Koreą Południową a Polską”, której recenzję przedstawiłam wam w jednym z artykułów.

Link do artykułów: https://www.youtube.com/@Koreanka/featured

Powyżej wymienieni przeze mnie twórtcy są najczęściej przeze mnie oglądani, ponieważ mam świadomość, że te kanały są prowadzone rzetelnie i systematycznie. Materiały przygotowane przez Pyrę, Pierogi z Kimchi i Koreanke są też bardzo przyjemne w odbiorze co także sobie cenię. Oczywiście istnieją również inni Youtuberzy, ale do tej trójki zaglądam najczęściej.