Current track

Title

Artist

Nie gra? KLIKNIJ TUTAJ

Current show

Wsłuchaj się!

14:00 16:00

Current show

Wsłuchaj się!

14:00 16:00

Upcoming show

Rozmowa Tygodnia

16:00 17:00

Background

Najsłynniejsze kobiety na scenie muzycznej w PRL – u

Napisany przez , 28 marca 2024

Temat kobiet na polskiej scenie muzycznej w okresie PRL-u poruszałam w swoich artykułach już wiele razy, jednak mimo to ilość postaci, o których chcę wspomnieć nadal się nie kończy. Z tego powodu postanowiłam rozpocząć serię tekstów przedstawiających sylwetki najbardziej znanych piosenkarek w czasie PRL-u.

  1. Anna Jantar

Kiedy podczas rozmowy z kolegą zapytałam go którą z piosenkarek z okresu PRL-u kojarzy najbardziej, to postacią którą w swojej odpowiedzi wymienił jako pierwszą była właśnie Anna Jantar. Uważam, że była to jak najbardziej celna odpowiedź, bowiem piosenki Anny Jantar są znane i śpiewane przez kolejne pokolenia. Każdy zna utwory takie jak: „Tyle słońca w całym mieście’, „Nic nie może wiecznie trwać”, czy „Moje jedyne marzenie”. Piosenkarka była ikoną lat 70. Zapewne dziś Anna Jantar miałaby na koncie jeszcze więcej przebojów gdyby nie jej tragiczna śmierć w katastrofie lotniczej 14 marca 1980 roku.

  1. Irena Jarocka

Jest to kolejna ikona polskiej sceny muzycznej lat 70. i nie bez powodu wymieniam Irenę Jarocką zaraz po Annie Jantar, bowiem w okresie największej popularności obu wokalistek, chodziły plotki, że panie ze sobą rywalizują. Być może działo się tak dlatego, że były do siebie fizycznie bardzo podobne (obie brunetki o podobnym typie urody, wykonujące ten sam rodzaj muzyki). Jednak plotki te zostały z czasem zdementowane przez główne bohaterki tego „zamieszania”. Irena Jarocka jest znana z takich piosenek jak: „Motylem jestem”, „Wymyśliłam Cię”, „Beatlemania Story”, czy „Odpływają kawiarenki”. Piosenkarka zmarła 21 stycznia 2012 roku, z powodu choroby nowotworowej.

  1. Zdzisława Sośnicka

Wokalistka jest ikoną lat 70. i 80. To właśnie ona jest wykonawczynią takich utworów jak: „Aleja gwiazd”, „Powiedz mi Panie”, „Julia i ja”, „Pożegnanie z bajką”, a także jest współwykonawcą przeboju „Z tobą chcę oglądać świat”, który śpiewała wspólnie ze Zbigniewem Wodeckim. Po latach pełnych koncertów Zdzisława Sośnicka postanowiła zawiesić karierę, lecz dzięki namowom Zbigniewa Wodeckiego, piosenkarka po dwudziestu latach nieobecności, powróciła na scenę. Jednak po śmieci Wodeckiego w 2017 roku, Pani Zdzisława ostatecznie zakończyła swoją karierę muzyczną.

 

Oczywiście znanych wokalistek PRL-u jest znacznie więcej, dlatego wkrótce pojawią się następne części z zakresy tej tematyki.


Opinie czytelników

Pozostaw komentarz

Twój email nie będzie opublikowanyWymagane pola są zaznaczone *

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.