Current track

Title

Artist

Nie gra? KLIKNIJ TUTAJ

Current show

Poranna gimnastyka

08:00 14:00

Current show

Poranna gimnastyka

08:00 14:00

Upcoming show

Dziennik Studentki

10:00 11:00

Background

Ciemna strona koreańskich celebrytów

Napisany przez , 23 maja 2022

W koreańskich serialach oraz filmach często tematem przewodnim jest motyw szkoły. Nie od dziś wiadomo, że koreańskie szkoły, a szczególnie licea są przesycone nienawiścią, jak i przemocą ze strony uczniów i uczennic. W tym artykule przedstawię temat prześladowań, który jest jednym z największych problemów tamtejszych szkół.

Niesprawiedliwe traktowanie ze względu na stan majątkowy i ubiór, wywyższanie się nad kimś, czy odreagowanie swoich problemów na innych, to wyłącznie część charakterystycznych cech szkół Korei Południowej. W koreańskich mediach coraz częściej mówi się o nowych przypadkach znęcania. Nawet celebryci – piosenkarze, producenci muzyczni i aktorzy – coraz częściej oskarżani są o prześladowanie.

Iskrą, która wznieciła pożar była sprawa dotycząca koreańskich siatkarek – bliźniaczek Lee Jaeyeong i Lee Dayeong. W anonim poście zostały opisane sytuacje przemocy użytej na rówieśników, którzy chodzili z nimi do jednej klasy. Siostry przyznały się do zarzutów, co poskutkowało natychmiastowym wyrzuceniem z kadry reprezentacji narodowej. Po tej sytuacji coraz więcej osób dotkniętych podobnymi sytuacjami w szkole odważyło się opowiedzieć o swoich doświadczeniach. W taki sposób nowe informacje, jak i skandale obległy internet. 

W 2021 roku na światło dzienne wyszła niemała ilość skandali. Dotyczyły one głównie koreańskich idoli. Z zarzutami musieli zmierzyć się tacy idole jak:

  • Soojin (수진) – obecnie była członkini zespołu (G)-Idle
  • Hyunjin (현진) ze Stray Kids
  • HyunA (김현아) – solistka 
  • Sohye (김소혜) z I.O.I
  • Mingyu (민규) z Seventeen
  • Chuu (츄) z LOONA

Z największymi oskarżeniami spotkał się członek znanego boysbandu The Boyz Sunwoo (선우), który okazał się jednym z napastników na tle seksualnym. Kiedy jego ofiara odważyła się o tym powiedzieć, wytwórnia natychmiast zaprzeczyła oskarżeniom i zawiadomiła, że wkroczą na drogę prawną wobec fałszywych informacji rozsiewanych w stronę pracowników.

Większość zarzutów została oddalonych, a koreańscy idole uniewinnieni. Niestety oskarżenia przyczyniły się do problemów w ich karierze. Soojin została usunięta z zespołu (G)-Idle, później także z wytwórni. Hyunjin ze Stray Kids, jak i  Mingyu z Seventeen przeszli na hiatus, czyli na przerwę na okres ok. 5 miesięcy. Idolce Chuu z LOONA pogorszyło się zdrowie psychiczne. Wytwórnia zażądała osobistych przeprosin w sprawie plotek, które zaburzyły jej wizerunek oraz karierę.

Najświeższa sprawa przemocy w szkole dotyczy szesnastoletniej Kim Garam (김가람) z girlsbandu spod wytwórni Hybe Labels i Source Music – Le sserafim, który zadebiutował w maju. Kilka dni po debiucie dziewczyna została oskarżona o znęcanie się nad koleżanką w szkole, która w rezultacie miała myśli samobójcze i musiała zmienić szkołę. Z każdym kolejnym dniem wychodzą coraz to nowe informacje na temat prześladowań. W niedzielę, 22 maja, na światło dzienne wyszły kolejne oświadczenia pokrzywdzonych w liceum. Według nich Garam dopuściła się piętnowania rówieśniczki ze względu na jej niepełnosprawną mamę. Wytwórnia zaprzecza plotkom, natomiast idolce nakazano hiatus. Na chwilę obecną wszystkie dowody wskazują na winę szesnastolatki. Teraz możemy spodziewać się coraz świeższych informacji na ten temat z każdym kolejnym dniem. 

Jak widać temat przemocy, nigdy nie zostaje zapomniany. Wielu Koreańczykom nie podoba się, że osoby, które robiły kiedyś wiele złego, teraz stają się celebrytami i zdobywają sławę fałszywym uśmiechem. Warto pamiętać, że w Korei Południowej jest jeden z najwyższych wskaźników samobójstw na świecie, z kolei największy procent dotyczy młodych ludzi, którzy doświadczyli nieprzyjemnych sytuacji w środowisku, w którym żyją. Niestety nikt się nimi nie przejmuje – dyrektorzy szkół wolą ukryć prawdę, niż narażać się wyżej postawionym urzędnikom. Przykładem takiej sytuacji jest moment, w którym syn wysoko postawionego prawnika, wspierającego finansowo szkołę, pobije swojego rówieśnika, wiedząc, że nie spotka go za to kara. Oczywiście chcę zaznaczyć, że nie jest tak za każdym razem – w wielu szkołach znajdą się osoby, które chętnie pomagają i starają się zapobiec krytycznym skutkom wszelkich negatywnych działań.

Szkoły nie są jedynym miejscem prześladowań. Wiele pracowników w koreańskich firmach traktowani są bez należytego szacunku. Ujmując to kolokwialnie – są popychadłami, których wykorzystuje się do wykonywania obowiązków, które do nich nie należą. Otrzymują więcej pracy, ale niestety nie więcej płacy. Duża część Koreańczyków pracuje przez internet, gdzie piszą “hejt” – odłam przemocy i prześladowania na koreańskich idolach. Przez takie działania, które były ogromnie natarczywe i przytłaczające, w październiku 2019 roku znana koreańska solistka Sulli (설리) odebrała sobie życie. Przez długi czas było głośno o tej sprawie w koreańskich mediach, dzięki czemu troska o idoli, jak i również “zwykłych” pracownikach i uczniów wzrosła.

Społeczeństwo Korei Południowej nieustannie walczy z prześladowaniem, jak i przemocą w szkołach, pracy i internecie. Niestety czasami jest za późno, aby zareagować na daną sytuację, dlatego uważam, że świadomość Koreańczyków z Południa powinna wzrosnąć do tego stopnia, aby móc zdusić problem w zarodku. Nikt z nas nie chciałby, aby bliska nam osoba odebrała sobie życie przez to, że ktoś znęcał się nad nią.

Kraj z dalekiego wschodu nie jest odosobnionym przypadkiem – w Polsce również można spotkać się z przemocą w szkole, pracy i internecie. Pamiętajmy, aby reagować i pomagać innym oraz nie zostawiać nikogo samego w problemie. Miejmy z tyłu głowy, że może to dotknąć każdego z nas.

 

STOP PRZEMOCY!

Telefon zaufania funkcjonujący w Polsce, dostępny 24/7:
116 111 


Opinie czytelników

Pozostaw komentarz

Twój email nie będzie opublikowanyWymagane pola są zaznaczone *

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.