Current track

Title

Artist


50 lat minęło…

Written by on 23 czerwca 2019

19 czerwca 2019 roku Uniwersytet Jana Kochanowskiego w Kielcach skończył 50 lat. Z małej uczelni, kształcącej początkowo głównie studentów zaocznych „wyrósł” na jeden z popularniejszych uniwersytetów klasycznych w Polsce.

Wszystko zaczęło się przy ul. Leśnej 16. W międzywojennych Kielcach w 1923 r. wybudowano reprezentacyjną siedzibę Męskiego Seminarium Nauczycielskiego, zaprojektowaną przez Wacława Nowakowskiego. Klasycyzujący gmach seminarium był nieco odsunięty od ulicy, ale niebawem w pierzei przy Leśnej wybudowano Szkołę Ćwiczeń dla uczniów Seminarium Nauczycielskiego. Po II wojnie światowej nie zmieniono przeznaczenia budynku i siedzibę w nim znalazło Studium Nauczycielskie im. Władysława Spasowskiego, które na mocy rozporządzenia Rady Ministrów z dnia 19 czerwca 1969 r. przekształcono w Wyższą Szkołę Nauczycielską, tym samym kładąc fundamenty pod przyszły Uniwersytet.

 

[su_slider source=”media: 10481,10482,10483,10484,10485,10486″ link=”image”]

 

Jako jedyna wyższa uczelnia w ówczesnych Kielcach, Wyższa Szkoła Nauczycielska  – kształciła nauczycieli, najpierw szkół podstawowych i zasadniczych. Funkcjonowały wtedy trzy wydziały – humanistyczny, przyrodniczy i pedagogiczny. W 1973 r. WSN została przekształcona w Wyższą Szkołę Pedagogiczną, wtedy też rozpoczęto kształcenie nauczycieli także do szkół średnich, słynąc z takich kierunków, jak historia, fizyka, matematyka czy filologia polska.

W roku 1979 patronem WSP zostaje Jan Kochanowski. Przybywa także kierunków, a i siedziby poszczególnych jednostek uczelni są rozproszone po całym mieście. Niektóre kierunki przeprowadzały się wielokrotnie. Np. siedziba Instytutu Historii mieściła się w budynkach na Pakoszu, przy ul. Krakowskiej, Leśnej, Śniadeckich, na Żeromskiego, by wreszcie trafić na ul. Świętokrzyską.

Na przełomie wieków XX i XXI  Wyższa Szkoła Pedagogiczna została przekształcono w Akademię Świętokrzyską im Jana Kochanowskiego. W 2008 r. stała się uniwersytetem przymiotnikowym, a w 2011 r. po spełnieniu warunków ustawowych uniwersytetem klasycznym.

 

[su_slider source=”media: 10492,10491,10490,10489,10487″ link=”image”]

 

Dzięki środkom pozyskanym z  Unii Europejskiej dokonał się duży skok jakościowy bazy dydaktycznej. W ostatnim dziesięcioleciu do uczelni trafiło blisko pół miliarda złotych na rozbudowę infrastruktury i zaplecza badawczego. W 2015 roku uczelnia sprzedała miastu budynek przy Leśnej 16. Wielu pracowników naukowych z sentymentem wspomina do dziś tamten adres.  Nie do końca jasna jest przyszłość dawnej siedziby Wydziału Humanistycznego, Jedna jego część ma ponoć zostać przebudowana na nowoczesny biurowiec, a do drugiej przeniosą się niektóre wydziały Urzędu Miasta. Jak zauważa prof. Stanisław Żak – „dzisiaj budynku bym nie burzył, on ma swoją historię, po wojnie była tam szkoła nauczycielska, przed wojną też kształcono nauczycieli. O tę tradycję bym dbał, a na pewno nie robił tam supermarketu”*.

W ciągu 50 lat naszą Uczelnię ukończyło ok. 148 tys. studentów. Obecnie na 49 kierunkach studiuje około 11 tys. osób, w tym 500 z zagranicy. Kształci się ponad 300 doktorantów. UJK zatrudnia ok. 1400 osób, z czego 875 to nauczyciele akademiccy.

Zdjęcia: Paweł Małecki; fotopolska.eu.

*http://kielce.wyborcza.pl/kielce/7,47262,24920537,kiedy-dobudowano-pietro-zlosliwi-mowili-ze-wreszcie-jest-w.html


Reader's opinions

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *


Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.