Current track

Title

Artist

Background

Z auli wykładowej na poligon

Napisany przez , 16 czerwca 2019

Wiosną na Uniwersytecie zapoczątkowała swoją działalność Legia Akademicka. W okresie wakacji jej uczestnicy rozpoczną 42 dniowe szkolenie praktyczne w jednostkach wojskowych i wojskowych centrach szkolenia.

Legia Akademicka ma charakter organizacji pro obronnej skoncentrowanej na działaniach zmierzających do kształtowania w regionie społecznych postaw patriotycznych i pro obronnych, kreowania kapitału społecznego w zakresie bezpieczeństwa narodowego. Na UJK jej działalność została zainaugurowana 26 marca 2018 roku.

Szkolenie ochotników rozpoczął moduł teoretyczny, w trakcie którego słuchacze zdobyli podstawowe kwalifikacje w służbie wojskowej. Po pozytywnym ukończeniu tej części szkolenia, kolejnym etapem będzie część praktyczna prowadzona w jednostkach wojskowych i wojskowych centrach szkolenia. Potrwa 42 dni i odbędzie się w przerwie wakacyjnej.

W uroczystości wręczenia kart powołania  uczestniczyli: Oficer Wydziału Mobilizacji i Uzupełnień Wojewódzkiego Sztabu Wojskowego mjr Mariusz Michalak; Pani Agnieszka Piotrowska z Wojewódzkiego Sztabu Wojskowego oraz kpt. Robert Rząca z Centrum Przygotowań do Misji Zagranicznych. Część teoretyczną z wynikiem pozytywnym ukończyło 38 studentów i to własnie oni zostali skierowani do wybranych jednostek wojskowych. Po skończeniu szkolenia praktycznego złożą przysięgę wojskową i otrzymają tytuł szeregowego rezerwy bądź kaprala rezerwy.

Jak się dowiedzieliśmy, najwięcej studentów trafi do jednostek wojskowych w Dęblinie i w Ustce. Są też tacy, którzy za kilkanaście dni pojawią się w 10. Brygadzie Kawalerii Pancernej im. gen. Broni S. Maczka w Świętoszowie. Studenci za każdy dzień szkolenia praktycznego w warunkach poligonowych  otrzymają 92,2 zł żołdu. Najprawdopodobniej jesienią rozpocznie się kolejna edycja Legii Akademickiej na naszej Uczelni. Póki co inicjatywa nie cieszy się zainteresowaniem studentów. 38 osób to nie jest nawet 0,5% wszystkich studentów studiów stacjonarnych,

Otagowano jako

Opinie czytelników

Pozostaw komentarz

Twój email nie będzie opublikowanyWymagane pola są zaznaczone *


This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.