Teatr Żeromskiego na UJK
Written by Tomasz Nawrot on 9 stycznia 2024
Praca reżyserska, ścieżka od pomysłu na sztukę do premiery i inkluzywny język porozumiewania się w teatrze to tematy przedstawione 8 stycznia na spotkaniu edukacyjnym w Instytucie Literaturoznawstwa i Językoznawstwa (Wydział Humanistyczny) przez Karolinę Szczypek- reżyserkę i Pawła Sablika- dramaturga.
Z inicjatywy dr Pauliny Drozdowskiej, gościliśmy reżyserkę, dramatopisarkę i edukatorkę antydyskryminacyjną Karolinę Szczypek oraz pracującego w kieleckim teatrze dramaturga Pawła Sablika. Osoby przedstawiające opowiedziały o stosowanych przez nich praktykach antyprzemocowych i antydyskryminacyjnych. Jak mówił Paweł Sablik: ,,Sztuka nie może nikogo dyskryminować”.
Przedstawione zostały bardzo ciekawe wyniki badań przeprowadzonych przez naszych gości. Wyszli oni w czasie pandemii z pomysłem czytania perfomatywnego do 50 teatrów. 25 z nich nie odpisało w ogóle, a 25 odpisało, że nie są zainteresowani ich ofertą. Pomimo takich odpowiedzi, Paweł i Karolina nie traktują tego jako porażki, ale bardziej jak lekcję i pewną obserwację na temat stanu polskiego teatru.
W spotkaniu brali udział studenci filologii polskiej, jak i logopedii.