Current track

Title

Artist


Światowy Dzień Książki i Praw Autorskich

Written by on 23 kwietnia 2024

23 kwietnia przypada Światowy Dzień Książki i Praw Autorskich. UNESCO co roku angażuje się w promocję tego święta, ponieważ ma ono na celu rozpowszechnianie czytelnictwa oraz pogłębianie wiedzy w temacie własności intelektualnej.

Data 23 kwietnia wcale nie jest przypadkowa. To właśnie tego dnia, w 1616 roku zmarli tacy wybitni pisarze jak William Szekspir oraz Miguel de Cervantes.

Za kolebkę Światowego Dnia Książki i Praw Autorskich uznaje się Hiszpanię, a dokładniej Katalonię. Zaproponował je wydawca z Wlencji, Vincente Clavel Andres. Od 1930 roku, jest to święto oficjalne w Hiszpanii. Katalończycy obchodzą tego dnia również święto swojego patrona- Świętego Jerzego. Kobiety obdarowywane są czerwonymi różami, które mają symbolizować krew smoka, którego pokonał wcześniej wspomniany święty. Mężczyźni natomiast otrzymują od kobiet książki.

UNESCO co roku organizuje konkurs na Światową Stolicę Książki. Tytuł ten otrzymuje miasto, które najlepiej przygotuje program promujący czytelnictwo. Pierwszą w historii taką stolicą został Madryt.

W Polsce od 2017 roku, z okazji Światowego Dnia Książki i Praw Autorskich organizowana jest akcja ,,Mała książka – wielki człowiek’’. Ma to na celu zaszczepianie w dzieciach czytelnictwa od najmłodszych lat. Maluchy obdarowywane są książkami, które mają ich zachęcić do czytania.

Pomimo, że 23 kwietnia głównie kojarzony jest z książkami, to prawa autorskie są równie ważne. Zgodnie z polską ustawą prawa autorskie to ,,przepisy prawne określające uprawnienia przysługujące autorowi dzieła artystycznego, literackiego lub naukowego’’. Dzielą się na majątkowe i osobiste. Te pierwsze trwają przez 70 lat od śmierci autora. Prawa osobiste są niezbywalne i stanowią niejako sentyment autora do swojego dzieła.

Światowy Dzień Książki i Praw Autorskich jest obchodzony w ponad 100 krajach na całym świecie. 23 kwietnia, co roku odbywa się mnóstwo spotkań z autorami, promocji w księgarniach itp., co jest rajem dla moli książkowych.

zdj: pixabay


Reader's opinions

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *


Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.