Strajk SAG-AFTRA, czyli na jakie filmy poczekamy dłużej
Written by Jagoda Pabjan on 20 listopada 2023
Liczne produkcje filmowe zostały zmuszone do przełożenia premier na późniejsze daty, czego przyczyną jest strajk SAG-AFTRA. Skupia on artystów jak i osoby pracujące w mediach, które postanowiły sprzeciwić się niskim wynagrodzeniom.
SAG-AFTRA jest związkiem zawodowym zrzeszającym około 160 tysięcy osób pracujących m.in. jako aktorzy, spikerzy, dziennikarze, tancerze, kaskaderzy, lektorzy, edytorzy, prowadzący programów i muzycy. Celem tego zrzeszenia było wynegocjowania najlepszych możliwych wynagrodzeń i warunków pracy, uwzględniając świadczenia zdrowotne. Udało im się to. Po 118 dniach, 9 listopada 2023 roku, strajk został zakończony.
Szacuje się, że Paramount straciło z powodu strajku 60 milionów dolarów, a Warner Bros 500 milionów dolarów, czyli ponad 8 razy więcej. Protest związku zawodowego miał również znaczny wpływ na gospodarkę w stanie Kalifornia, ponieważ był stratny 6,5 miliardów dolarów.
Ponadto, z powodu strajku, prace nad wieloma produkcjami zostały wstrzymane, a premiery przełożone.
Do tych filmów należy „Challengers”, czyli kolejny projekt reżysera Luca Guadagnino. Jest on również znany z „Call Me by Your Name” i „Bones and All”. „Challengers” przedstawia historię trzech, rywalizujących między sobą, graczy tenisowych, którzy znali się już jako nastolatkowie. Postać Tashi (Zendaya) trenuje swojego męża – Arta (Mike Faist) na mistrza tenisa. Po serii niepowodzeń partnera, Tashi ustala mecz pomiędzy Artem, a Patrickiem (Josh O’Connor). Jest on dawnym przyjacielem Arta, a także byłym kochankiem Tashi. Premiera filmu była zaplanowana na 15 września 2023 roku, jednak przesunięto ją na 26 kwietnia 2024 roku.
Kolejnym wyczekiwanym filmem jest „Spider-Man: Beyond the Spider-Verse”, który jest kontynuacją serii. Należą do niej animacje „Spider-Man Uniwersum” i „Spider-Man: Poprzez multiwersum”. Filmy przedstawiają losy Milesa Moralesa, który zostaje Spider-Manem, spotyka superbohaterów z innych wymiarów, podróżuje przez multiwersum i walczy z przeciwnościami losu. Premiera produkcji, pomimo tego, że była zaplanowana na 29 Marca 2024 roku, została przełożona późniejszy termin, który jeszcze nie został określony.
„Diuna: Część druga” została wyreżyserowana przez Denisa Villeneuv’a, znanego z „Blade Runner 2049” i „Diuny”. Film jest ekranizacją serii książek Franka Herberta, o tym samym tytule. Przedstawia on dalsze losy Paula Atrydy (Timothee Chalamet), który pragnie zemścić się za skrzywdzenie jego rodziny. Jednocześnie jednoczy się z Chani (Zendaya) i Fremenami. Premiera filmu zaplanowana na 3 listopada 2023 roku została przeniesiona na 15 marca 2024 roku.
Filmy, nad którymi prace zostały wstrzymane lub daty premier przeniesione to liczne projekty Marvela. Wlicza się w nie „Deadpool 3”, „Venom 3”, „Capitan America: Brave New World”, „Fantastic Four”, „Thunderbolts”, „Avengers: The Kang Dynasty”, a także „Avengers: Secret Wars”. Należy do nich również „Kraven Łowca”, w którym główną rolę rosyjskiego imigranta i łowcy, gra Aaron Taylor-Johnson. Znany z „ Anny Kereniny”, „Bullet Train”, „Tenent”, a także innych filmów Marvela.
„Śnieżka” jest kolejnym projektem Disneya, którego premiera została przesunięta o rok, czyli na 21 marca 2025 roku. Natomiast film „Elio” będący produkcją Disneya z Pixarem, zaplanowano na wypuszczenie do kin na 13 czerwca 2025 roku.
Strajk SAG-AFTRA spowodował opóźnienie premier filmowych , a osoby odpowiedzialne za ich produkcje wywalczyły w ten sposób wyższe płace.