Polscy muzycy warci twojej uwagi
Written by Jagoda Pabjan on 4 marca 2024
Wśród polskich artystów znajduje się wiele muzyków nierozpoznawalnych przez większość społeczeństwa, co nie oznacza, że ich utwory są niewarte uwagi. Istnieją artyści, którzy osiągnęli sukces w ciągu zaledwie dwóch lat, ale również zespoły tworzące przez dekadę, które nie przykuły uwagi licznego grona odbiorców.
Jednym z takich przykładów jest grupa WASABI. W skład zespołu wchodzą pochodzący z Tarnowa Michał Nazimek (gitara), Piotr Gębala (bas), Gabriel Rękas (perkusja) oraz Agnieszka Kapustka będąca wokalistką grupy (wokal). Tworzą utwory zainspirowane muzyką alternatywną, funkiem i rockiem. Sami mówią, że komponują zróżnicowane dzieła, zarówno piosenki gitarowe, synth, ale też popowe ballady o ciemnym brzmieniu. Pomimo ich zróżnicowanej muzyki, którą tworzą od 2013 roku, zyskali uwagę niewielkiej liczby odbiorców – miesięczna liczba słuchaczy na Spotify to zaledwie cztery tysiące osób. Ich najczęściej odtwarzany utwór na Spotify to „Lucynda” z ponad 14 tysiącami odsłuchań, natomiast piosenką o największej liczbie wyświetleń ( 22 tysiące na platformie YouTube) jest „Ultralekki”. Zespół miał szansę być supportem większych artystów, takich jak m.in. LemON, T.Love, Wilki, Kombi czy Dawid Podsiadło.
Mało rozpoznawalnym zespołem na polskiej scenie muzycznej, ale ze znacznie większą liczbą odbiorców niż WASABI jest Lor. Składa się z Julii (muzyka, pianino), Pauliny Sumery (teksty), Julii Błachuty (skrzypce) i Jagody Kudlińskiej (śpiew) pochodzących z Krakowa. Inspirują się muzyką folkową, a piosenki, których podstawą są skrzypce i pianino, mają brzmienie melancholijne oraz subtelny wokal. Zespół powstał w 2015 roku i do tej pory zdążył wydać trzy albumy, „Lowlight”, „Sunlight” oraz „Panny Młode”. Przez lata panie tworzyły w języku angielskim, jednak najnowsza płyta składa się jedynie z kompozycji w języku polskim. W trakcie swojej kariery miały okazję zagrać na Openerze, OFF Festival, Spring, Orange Warsaw Festival, Break, Slot Art, a także Soundrive. Współpracowały również nad piosenką „Zima – Nisko Słonko” do filmu „Chłopi”. Na Spotify mają łącznie 260 tysięcy słuchaczy, najczęściej odtwarzaną piosenką w tej aplikacji jest „Nikt” mający 4 miliony odsłuchań i 651 tysięcy wyświetleń na YouTube.
Muzykiem, który miał okazję współpracować z Lor nad piosenką „PAM PAM PAM” jest Dawid Tyszkowski, który zyskał wielu nowych słuchaczy w przeciągu ostatniego roku. Zadebiutował dopiero w 2022 EP-ką „Nadal nie śpię”, a już zdążył zyskać 350 tysięcy miesięcznych słuchaczy na Spotify i 10 tysięcy subskrybentów na YouTube. Jego utwory wpisują się w gatunek muzyki alternatywnej, przy której często wykorzystuje gitarę. W trakcie swojej krótkiej kariery miał okazję współpracować z m.in. Julią Wieniawą nad „Nie całuj”, Skubasem przy „Co i tak nadejdzie”, a także Ofelią, Ksią Lins czy Leszkiem Możdżerem. Najczęściej odsłuchiwaną piosenką Tyszkowskiego jest „Koszulka”, która ma 5,7 miliona odtworzeń na Spotify i 690 tysięcy na YouTube.
Warto wychodzić ze strefy komfortu tego, czego zazwyczaj się słucha, można zaskoczyć się, tym co się nam spodoba. W celu odkrywania nowych utworów i artystów warto korzystać z najpopularniejszych platform streamingowych, które tworzą playlisty dedykowane dla użytkowników. Takie listy utworów powstają na podstawie algorytmu analizującego polubione piosenki, który następnie poleca nowe wydania oraz utwory nie należące do mainstreamowych.
grafika: pixabay