[Paryskie dni chwały #4] Wywalczyć medale w sportach walki
Written by Redakcja on 16 czerwca 2024
Pięściarstwo, judo czy zapasy obecne są w programie olimpijskim od dawna i w każdej z tych dyscyplin Polacy święcili już sukcesy. Czy w Paryżu uda się zdobyć jakiś krążek w ringu lub na macie?
Pięściarstwo:
Historia polskiego boksu olimpijskiego jest długa i pełna medali. Ba, po lekkoatletach to właśnie pięściarze zdobyli najwięcej krążków dla „biało-czerwonych” na igrzyskach! Szkopuł w tym, że na kolejny skalp czekamy od 1992 roku i trzeciego miejsca Wojciecha Bartnika w Barcelonie. Tym razem o przełamanie tej bessy postarają się Panie prowadzone przez trenera Tomasza Dylaka oraz Panowie pod wodzą Grzegorza Proksy.
Julia Szeremeta – kategoria do 57 kg
Młoda i perspektywiczna zawodniczka, która ma już w swoim dorobku tytuł mistrzyni Europy U-22 z 2023 oraz brązowy medal mistrzostw Europy juniorek z 2020 roku.
Aneta Rygielska – kategoria do 66 kg
29-latka to dwukrotna wicemistrzyni Europy seniorów z 2019 i 2022 roku oraz brązowa medalistka igrzysk europejskich 2015.
Elżbieta Wójcik – kategoria do 75 kg
Pięściarka, która ma już za sobą olimpijskie występy, ponieważ rywalizowała trzy lata temu w Tokio. 28-letnia zawodniczka to również dwukrotna wicemistrzyni Europy seniorów z 2019 i 2022 roku oraz dwukrotna brązowa medalistka igrzysk europejskich (2019 i 2023).
Damian Durkacz – kategoria do 71 kg
Drugi z zawodników z olimpijskim doświadczeniem to 25-latek z Knurowa, który w Tokio uległ już w pierwszej walce. Teraz z większym bagażem doświadczeń spróbuje namieszać w paryskiej rywalizacji.
Mateusz Bereźnicki – kategoria do 92 kg
23-latek jest z kolei brązowym medalistą igrzysk europejskich Kraków 2023 oraz brązowym medalistą młodzieżowych (U-22) mistrzostw Europy z 2021 roku.
Judo:
Nieznacznie krócej, bo od 1996 roku na swój krążek czekają przedstawiciele judo. W Atlancie złoto zdobył legendarny Paweł Nastula, a srebro wywalczyła Aneta Szczepańska. Szansę na przełamanie niemocy będzie miała m.in. podopieczna wspomnianej judoczki.
Angelika Szymańska – kategoria do 63 kg
Największa nadzieja medalowa polskiego judo, która wyróżniała się już na etapie juniora (wicemistrzostwo Europy 2018) i młodzieżowca (mistrzostwo w 2021 i wicemistrzostwo Europy w 2020). 24-latka regularnie notuje bardzo dobre starty w turniejach rangi Grand Slam. Z seniorskich imprez międzynarodowych trenowana przez Szczepańską zawodniczka przywiozła już dwa medale – brąz mistrzostw Europy 2023 oraz srebro rozegranych w maju tego roku mistrzostw świata w Abu Zabi. Rywalizacja pań w kategorii do 63 kg zaplanowana jest na wtorek 30 lipca.
Beata Pacut Kłoczko – kategoria do 78 kg
Cztery lata starsza judoczka może pochwalić się tytułem mistrzyni Europy z Lizbony (2021) oraz brązowym medalem mistrzostw świata z Taszkientu (2022). Bytomianka ma w swoim dorobku również udane starty w zawodach Grand Slam. Na ostatnim czempionacie globu zajęła natomiast 7. miejsce, co świadczy o przynależności tej zawodniczki do światowej czołówki w swojej kategorii wagowej i sugeruje, że warto śledzić jej poczynania na paryskim tatami (mata do judo – przyp. red.) pierwszego sierpnia.
Piotr Kuczera – kategoria do 100 kg
W stolicy Francji prawdopodobnie (aktualnie znajduje się na pozycji rankingowej uprawniającej do startu) zobaczymy również wicemistrza Europy z Sofii z 2022 roku, który w czwartek 1 sierpnia postara się godnie reprezentować polskie męskie judo.
Zapasy:
Na każdych z ostatnich czterech igrzysk olimpijskich polscy zapaśnicy zdobyli jeden brązowy medal. W Pekinie uczyniła to Agnieszka Wieszczek (kat. 72 kg), w Londynie Damian Janikowski (styl klasyczny kat. 84 kg), w Rio de Janeiro Monika Michalik (kat. 63 kg), a w Tokio jej brat Tadeusz (styl klasyczny kat. 97 kg). Czy z Paryża również uda się wrócić z olimpijskim krążkiem? Postara się o to czwórka Polaków, którzy przebrnęli przez wymagające kwalifikacje.
Anhelina Łysak – kategoria do 57 kg
Zawodniczka pochodząca z Ukrainy jako pierwsza wywalczyła prawo startu na igrzyskach zajmując 5 miejsce w ubiegłorocznych mistrzostwach świata. 26-latka ma swoim dorobku medale imprez seniorskich (brąz mistrzostw świata (2022), srebro (2021) i dwa brązowe medale (2020, 2024) mistrzostw Europy) oraz młodzieżowych (m.in. mistrzostwo świata U-23 z 2021 roku). Wszystkie wymienione sukcesy sugerują, że to właśnie ona będzie główną zapaśniczą nadzieją Polaków. Walki medalowe w kategorii do 57 kilogramów Pań odbędą się w piątek 9 sierpnia.
Wiktoria Chołuj – kategoria do 68 kg
Trzykrotną mistrzynią Europy U-23 (2021, 2022 i 2023) jest z kolei zapaśniczka pochodząca z Białogardu. W tegorocznych seniorskich mistrzostwach Starego Kontynentu 24-latka wywalczyła brązowy medal, a następnie w europejskim turnieju kwalifikacyjnym zapewniła sobie udział w zmaganiach w Paryżu. Pojedynki finałowe w tej kategorii zaplanowane są na wtorek 6 sierpnia.
Zbigniew Baranowski – styl wolny kategoria do 97 kg
Drugi przedstawiciel miasta z województwa zachodniopomorskiego będzie rywalizował o olimpijskie marzenia dzień później (7 sierpnia). Do najważniejszych osiągnięć 32-latka należą srebrny (2019) i brązowy (2022) medal mistrzostw Europy.
Arkadiusz Kułynycz – styl klasyczny kategoria do 86 kg
Zawodnik Olimpijczyka Radom ma w swoim dorobku dwa brązowe medale imprez seniorskich (mistrzostw świata 2021 oraz igrzysk europejskich 2019). Decydujące starcia w tej kategorii wagowej będą miały miejsce 9 sierpnia.
Niestety na igrzyska olimpijskie w Paryżu nie udało się zakwalifikować żadnemu reprezentantowi Polski w Taekwondo.
Fot. Pixabay