Narodowy Dzień Muzeów w Kielcach-kielczan czeka Europejska Noc Muzeów
Written by Kinga Głąb on 18 maja 2024
Narodowy Dzień Muzeów przypada w tym roku 18 maja (sobota). To nietypowe święto zostało ustanowione w Moskwie 28 maja 1977 roku przez Międzynarodową Radę Muzeów, działającą w ramach UNESCO. Dzień ma na w celu zwrócenia uwagi na wyzwania, przed którymi stają muzealnicy. Kieleckie muzea także dołączą się do obchodów święta przez zorganizowanie tzw.” Nocnego zwiedzenia”. Które muzea dołączą się do akcji? Jakie atrakcje czekają kielczan?
W ramach Narodowego Dnia Muzeów przypadającego 18 maja w sobotę, kieleckie muzea zapraszają na Europejską Noc muzeów. We wspomniany sobotni wieczór mieszkańcy oraz turyści będą mieli okazję odwiedzić bezpłatne wystawy, warsztaty czy pokazy.
W akcję przyłączą się muzea kieleckie tj. Centrum Geoedukacji, Energetyczne Centrum Nauki Industria, Dom Środowisk Twórczych Pałacyk Tomasza Zielińskiego, Muzeum Hammonda, Galeria Współczesnej Sztuki Sacrum „Dom Praczki, Wzgórze Zamkowe, OMPiO oraz Instytut Dizajnu, Muzeum Zabawek i Zabawy, Muzeum Historii, Biuro Wystaw Artystycznych.
Oto poszczególne atrakcje i programy wystaw tych muzeów, które warto odwiedzić podczas wydarzenia:
- Muzeum Hammonda, powstało z inicjatywy kolekcjonera Pawła Wawrzyńca oraz władz Miasta Kielce w 2017 roku. Obiekt zachęca swoją historią, bogatą wystawą (61 modeli organów, 27 modeli zegarów, stolik do brydża oraz grające schody) oraz przedstawioną historią o życiu Laurensa Hammonda, wynalazcy organów Hammonda. Warto wspomnieć że Noc Muzeów znajduje się tu w stałym harmonogramie już od 4 lat. W sobotnim programie w godzinach 16:00-23:00 znajdą się darmowe atrakcje. Będzie nią prelekcja „Złota Era organów Hammonda w muzyce rockowej” poprowadzona przez Jerzego Skarżyńskiego. Goście skosztują i trochę historycznej części, ale i wgłębią się w muzyczną analizę fenomenu organów Hammonda na podstawie ważnych utworów muzyki rockowej.
- Galeria Współczesnej Sztuki Sacrum „Dom Praczki”. Obiekt został wzniesiony w pierwszej połowie XVIII. Na początku służył jako mieszkanie pisarza prowentowego oraz praczki. Na początku XX wieku podobno mieściły się tam cele więzienne. W godzinach od 16:00 do 23 na dziedzińcu galerii zapłoną pochodnie, a we wnętrzu obiektu goście będą mięli okazję posłuchać opowieści i zwiedzić wystawę Mariusza Mikołaja „Najważniejsze jest światło”. Przybysze będą mogli również wylosować dla siebie odpowiednie sentencje. Zamiast ciasteczka z wróżbą odbędzie się pranie z wróżbą, a sentencje znajdą w małym modelu pralki.
- Biuro wystaw artystycznych mieszczące się na ul. Kapitulnej 2 z otrzymaną nową siedzibą w 2013 roku, zaprasza w godzinach od 17:00 do 24:00. W swoim składzie zawiera wiele rozmaitych kolekcji wystaw min. obrazy, grafiki, rysunki, rzeźby, tkaniny, ceramika czy książki. Zwiedzający będą mogli zobaczyć w Galeri Górnej „Chwile” autorstwa Doroty Świdzińskiej, w Galerii Dolnej „Przegląd fotografii w technikach dawnych i alternatywnych oraz w galerii Małej wystawę „Another vision of a woman” autorstwa Edwarda Hartiga.
- Muzuem Historii Kielc mieszczące się na ulicy św. Leonarda 4, działa od 2008 roku. W swoim asortymencie zawiera wiele wystaw tematycznie związanych z historią Ziemi Kieleckiej. Oficjalnie Europejska Noc Muzeów rozpocznie się o godzinie 18:00 otwarciem wystawy czasowej „Kielce i region w obiektywie Władysława Kosterskiego-Spalskiego”. Następnie od 19:00 do 24:00 (ostatnie wejście 23:30) muzuem zaprasza na bezpłatne zwiedzanie wszystkich wystaw muzealnych. Będą nimi stała wystawa muzealna „Z dziejów Kielc”, wystawa czasowa „Kielce i region w obiektywie Władysława Koterskiego-Spalskiego” oraz w Małej Galerii Wystawy prac studentów Instytutu Sztuk Wizualnych UJK przygotowanej w ramach IV Edycji Ogólnopolskiej Konferencji Naukowej „Zdejmowanie obrazu za pomocą światła”: „AI, fotografia przyszłości, a fotografia przeszłości”.
- Wzgórze Zamkowe, niekiedy nazywane Wzgórzem Katedralnym, Ośrodek Myśli Patriotycznej i Obywatelskiej oraz Instytut Dizajnu mieszczące się na ul. Zamkowej 3, zapraszają gości w godzinach od 18:00 do 24:00. Ośrodek Myśli Patriotycznej i Obywatelskiej to placówka muzealno-edukacyjna oraz dawne więzienie, w którym do 1918 roku władze carskie więziły powstańców styczniowych, uczestników rewolucji 1905 roku, działaczy niepodległościowych czy bojowników PPS. Przybysze będą mogli zwiedzić stałą ekspozycję w dawnym więzieniu kieleckim. Instytut Dizajnu to nowoczesne centrum wstawienicze i konferencyjne, mające wyjątkowe wnętrza Galerii Głównej oraz Galerii Brama po dawnym więzieniu. W obiekcie w ramach wydarzenia będzie można zwiedzić wystawę Ekoeksperymentium. Do Galerii na Piętrze placówka zaprasza również na kielecką odsłonę wystawy „Obrzeża. Szara strefa urbanistyki”.
- Energetyczne Centrum Nauki Industria mieszczące się na ul. K. Olszewskiego 6, zawiera ekspozycje opowiadające o energii. Składa się ona z 28 interaktywnych stanowisk, przeznaczonych do samodzielnego doświadczania energii. Centrum zaprasza o godzinie 18:00. Odwiedzający będą mieli więc okazję do przeprowadzenia takich doświadczeń. Zwiedzając wystawę sprawdzą co zrobić, aby uruchomić wielkie koło młyńskie oraz czy da się jednym palcem podnieść 10kg.
- Centrum Geodukcji mieszczące się na ul. Daleszyckiej 21 to park edukacyjny. To miejsce gdzie w ciekawy sposób wzbogacimy się o wiedzę geologiczną i geograficzną z wykorzystaniem nowoczesnych metod i narzędzi oraz metod edukacyjnych. Centrum zaprasza gości od godziny 19:00 do 20:00 na pokaz popularnonaukowy z prezentacją skamieniałości i modeli prehistorycznych zwierząt morskich pod tytułem „Świętokrzyskie Last Minute sprzed 360 milionów lat”. Następnie od godziny 20:00 chętni będą mogli zobaczyć wystawę CHRONOS z kinem oraz kapsułą czasu, wziąć udział w grze terenowej po stałej ekspozycji czy zajrzeć na wystawę „Peleo-art. Niezwykłe Kręgowce z ery dinozaurów. W programie znajdzie się też atrakcja dla najmłodszych. Będzie to przestrzeń geo-plastyczna. Wszystkie atrakcje w muzeum będą dostępne do godziny 23:00.
- Muzuem Zabawek i Zabawy mieszczące się na ul. św. Leonarda 4 powstało 1979 roku. Obiekt posiada ogromną kolekcje zabawek i tych historycznych, ale również współczesnych. Od godziny 19:00 do 24:00 goście będą mieli okazję na bezpłatne zwiedzenie wystawy zabawek. Oprócz stałej ekspozycji będzie również można zobaczyć 150 lalek Teatru Lalki i Aktora „Kubuś”. Oprócz tego w programie muzeum proponuje gościom pokazy bajek ze Studia Filmów Rysunkowych w Bielsko- Białej. Kino pełne bajek wystartuje po zmroku, pokaz zakończy się o godzinie 23:30.
Źródła: Srona Miasta Kielc, Strona , Strona Galeria Współczesnej Sztuki Sacrum „Dom Praczki”, Strona Biura Wystaw Artystycznych, Strona Muzuem Historii Kielc, Strona Energetyczne Centrum Nauki Industria, Strona Centrum Geodukcji, Strona Muzuem Zabawek i Zabawy
Zdjęcie: Strona Pexels