Dziennik Studentki

Liga Narodów 2024. Siatkarze zaczynają sezon

Napisany przez , 20 maja 2024

Polscy siatkarze rozpoczynają walkę o obronę tytułu wywalczonego w 2023 roku. Pierwsze spotkania rozegrają w tureckiej Antalyi. Na początek zmierzą się z Amerykanami, a więc dojdzie do rewanżu za ubiegłoroczny finał. To spotkanie zaplanowano na 22 maja.

Sezon reprezentacyjny w 2023 roku był świetny dla podopiecznych Nikoli Grbicia. Oprócz zwycięstwa w Lidze Narodów polscy siatkarze triumfowali również w Mistrzostwach Europy oraz pewnie awansowali na Igrzyska Olimpijskie. Paryska impreza będzie na pewno kluczowym turniejem sezonu dla Polaków, którzy postarają się przełamać klątwę olimpijskiego ćwierćfinału – ostatnie pięć edycji olimpijskiego turnieju kończyli na tej fazie. Jednak sama Liga Narodów również będzie ważnym etapem w przygotowaniach reprezentantów Polski do Igrzysk.

W kwietniu Nikola Grbić powołał szeroką kadrę na cały sezon reprezentacyjny. Początkowo na tej liście znalazło się 30 nazwisk, jednak Michał Gierżot z powodu kontuzji nie wystąpi w tym roku w meczach kadry. Spośród tych siatkarzy szkoleniowiec Polski będzie wybierał zawodników na poszczególne turnieje Ligi Narodów. Powołania Grbicia nie obyły się bez większych zaskoczeń. Na liście zabrakło m.in. Bartosza Kwolka, który rozegrał znakomity sezon w barwach Aluronu CMC Warty Zawiercie. Powołania nie dostał również jeszcze Rafał Szymura, a więc przyjmujący Jastrzębskiego Węgla.

Szeroka kadra Polaków na sezon reprezentacyjny 2024:

• Atakujący: Bartłomiej Bołądź, Karol Butryn, Dawid Dulski, Bartosz Gomułka, Łukasz Kaczmarek, Bartosz Kurek
  • Rozgrywający: Jan Firlej, Marcin Janusz, Marcin Komenda, Grzegorz Łomacz
  • Środkowi: Sebastian Adamczyk, Mateusz Bieniek, Norbert Huber, Szymon Jakubiszak, Karol Kłos, Jakub Kochanowski, Mateusz Poręba, Łukasz Usowicz
  • Przyjmujący: Bartosz Bednorz, Tomasz Fornal, Wilfredo Leon, Mikołaj Sawicki, Kamil Semeniuk, Artur Szalpuk, Aleksander Śliwka,
  • Libero: Kuba Hawryluk, Jakub Popiwczak, Kamil Szymura, Paweł Zatorski

Mecze Towarzyskie

Polscy siatkarze rozegrali do tej pory dwa spotkania towarzyskie – z Niemcami oraz z Ukraińcami. W katowickim Spodku podopieczni Grbicia przegrali z Niemcami. Zespół prowadzony przez Michała Winiarskiego rozstrzygnął spotkanie na swoją korzyść w czterech setach – wygrali 1:3 (23:25, 25:16, 16:25, 26:28). Natomiast dużo lepiej polskim siatkarzom poszło w Sosnowcu, gdzie pokonali reprezentację Ukrainy w trzech setach. Trenerzy obu zespołów przed meczem umówili się jednak na rozegranie jeszcze jednej partii. W niej górą także byli Polacy. Poszczególne sety kończyły się następującymi wynikami: 25: 21, 25:21, 26:24, 25:15.

Liga Narodów 2024

Rywalizacja w fazie grupowej będzie rozgrywana od 21 maja do 23 czerwca, w tym czasie każda z 16 drużyn weźmie udział w trzech turniejach, podczas których rozegra po dwanaście spotkań (cztery mecze na jeden turniej). Odbędzie się sześć turniejów, zostanie rozegranych łącznie 96 meczów. W pierwszej fazie każda z nich rozgrywa trzy turnieje w trzech różnych lokalizacjach na całym świecie: w Antalyi (Turcja), Rio de Janeiro, (Brazylia), Fukuoce (Japonia), Ottawie (Kanada), Lublanie (Słowenia) lub Pasay (Filipiny).

Pierwszym przystankiem biało-czerwonych będzie turecka Antalya. Tam od 22 maja zagrają z USA, Kanadą, Holandią i Słowenią. Następnie przeniosą się do Japonii, gdzie od 4 czerwca ich rywalami będą reprezentacje Bułgarii, Turcji, Japonii i Brazylii. Ostatnim przystankiem fazy grupowej dla zespołu Nikoli Grbicia będzie Słowenia. Od 19 czerwca zmierzą się z Włochami, Argentyną, Serbią i Kubą. Ogólnie więc w pierwszej fazie Ligi Narodów, Polacy nie zagrają z Francją, Niemcami i Iranem.

Faza finałowa odbędzie się w dniach 27-30 czerwca w Łodzi. W związku z tym Polacy jako gospodarze mają zapewniony awans do decydującego turnieju tegorocznej Ligi Narodów. Oprócz polskich siatkarzy zagra w nim siedem czołowych drużyn fazy zasadniczej.

Skład Polaków na pierwszy turniej w Antalyi (14 zawodników):

• Rozgrywający: Marcin Komenda (BOGDANKA LUK Lublin), Grzegorz Łomacz (PGE GiEK Skra Bełchatów);
  • Środkowi: Jakub Kochanowski (Asseco Resovia Rzeszów), Sebastian Adamczyk (GKS Katowice), Szymon Jakubiszak (Indykpol AZS Olsztyn), Mateusz Poręba (PGE GiEK Skra Bełchatów);
  • Przyjmujący: Bartosz Bednorz (Grupa Azoty ZAKSA Kędzierzyn-Koźle), Aleksander Śliwka (Grupa Azoty ZAKSA Kędzierzyn-Koźle), Kamil Semeniuk (Sir Safety Perugia), Artur Szalpuk (Projekt Warszawa);
  • Atakujący: Karol Butryn (Aluron CMC Warta Zawiercie), Bartłomiej Bołądź (Projekt Warszawa);
  • Libero: Kuba Hawryluk (Indykpol AZS Olsztyn), Kamil Szymura (PSG Stal Nysa).

Pełny terminarz reprezentantów Polski na Ligę Narodów 2024:

• 22 maja, godz. 19:00: USA – Polska
  • 23 maja, godz. 16:00: Kanada – Polska