Maraton pisania listów na Wydziale Sztuki UJK

Napisany przez , 5 grudnia 2023

Już jutro (06.12) w Kielcach rozpoczyna się Maraton Pisania Listów. Jest to akcja w ramach sprzeciwu wobec łamania praw człowieka. Odbędzie się w Galerii Za Rogiem Instytutu Sztuk Wizualnych UJK w Kielcach.

Maraton Pisania Listów jest corocznym wydarzeniem organizowanym przez Amnesty International. Przedsięwzięcie jest rodzajem wystawy poświęconej na przekształcaniu słów w narzędzie do walki z niesprawiedliwością wobec tych, których prawa zostały naruszone. Waga wydarzenia opiera się na koncentracji uwagi społeczeństwa na problemach, które otaczają miliony ludzi. Amnesty International chce, aby każdy mógł korzystać ze swoich praw. Wierzą, że skumulowana siła tysięcy głosów jest w stanie wpłynąć na odpowiednie osoby i organy. Akcja ma za zadanie pokazać determinację, jedność i być swoistym manifestem. Wachlarz beneficjentów jest szeroki; poczynając na więźniach sumienia i ofiarach przemocy bądź dyskryminacji, kończąc na ludziach codziennie starających się pomóc osobom, których swobody zostały ograniczone.

Wziąć udział w tegorocznym Maratonie Pisania Listów możemy w dniach 6-8 grudnia (w godzinach 10:00-19:00), Wydarzenie ma miejsce w Galerii Za Rogiem Instytutu Sztuk Wizualnych UJK w Kielcach. Amnesty International udostępnia szablon informujący jak pisać oraz w jakich sprawach można formułować listy.

Co więcej, w czwartek 7 grudnia na Wydziale Sztuki UJK odbędą się wydarzenia towarzyszące akcji pisania listów:

• 10:30-12:00 – „Sztuka sprzeciwu” z dr Wojciechem Domagalskim (sala nr 14), warsztat tworzenia vlepek w obronie praw człowieka
  • 12:00-13:00 – „Sztuka i władza z perspektywy filozofii Michela Foucaulta, Jeana Baudrillarda oraz Byung-Chul Hana” z dr Maciejem Zdanowiczem (sala nr 13), twórczość artystów społeczeństwa dyscypliny i społeczeństwa zmęczenia.

Wstęp wolny.

Zdj. pixabay.com