Mało znani Polscy muzycy warci twojej uwagi
Written by Jagoda Pabjan on 4 grudnia 2023
Na Polskiej scenie muzycznej, poza znanymi nazwiskami jak Dawid Posiadło, Daria Zawiałow czy Mata, znajduje się wiele niedocenianych, mniejszych artystów. Brak siły przebicia i zdobycia uznania wśród odbiorców nie jest jednoznaczny z ich brakiem talentu.
Atem
Jest to zespół, który określa swoją muzykę jako połączenie eterycznego wokalu z charakterystycznie brzmiącymi gitarami. Trudna jest kategoryzacja stylu muzycznego Atem, jednak w ich twórczości można usłyszeć brzmienie rocka i muzyki alternatywnej. Zespół inspiruje się również twórczością Radiohead. Istotnym w nowych utworach stał się dla tekściarki język i treść ich tekstów.
Do składu Atem, od początku ich istnienia wchodzi wokalistka i autorka tekstów Justyna Chachuła, a także dwóch gitarzystów oraz kompozytorów – Krystian Czerniewski i Hubert Mueller. Współpracę z Atem podjął również Marcin Gajko – znany z tworzenia z Rojkiem, Brodką czy Darią Zawiałow.
W 2016 roku mieli swój debiut koncertowy, a rok później dołączyli do Darii Zawiałow jako support w jej trasie koncertowej. Zespół przeżył swój drugi debiut w październiku 2022 roku, kiedy wydali single „Zaklęcie” oraz „Smok”, kóre przykuły uwagę odbiorców.
Miesięczna liczba słuchaczy zespołu Atem na platformie Spotify wynosi ok. 4,5 tysiąca, a ich nowsze piosenki zdobyły razem średnio 50 tys. wyświetleń na Youtube.
https://youtu.be/ywuibO_yZ8Q?si=J96aSDgF1LQGQFBP
Sonbird
Niewiele popularniejszym zespołem jest Sonbird, w jego skład wchodzi czterech członków – Dawid Mędrzak, Kamil Worek, Tomasz Kurowski, Maciej Hubczak – tworzących muzykę z gatunku indie rocka. W trakcie swojej kariery mieli okazję zagrać już z takimi muzykami jak Wolf Alice, LemON, Myslovitz czy Organek.
Mimo tego, że zadebiutowali w 2019 roku albumem „Głodny” i mają jedynie 26,6 tysięcy miesięcznych słuchaczy na Spotify, to zostali docenieni przez krytyków. Już już rok później, zdobywając zdobyli nominację do Fryderyków w kategorii Album Roku Rock za ich debiutancką płytę. Znajduje się na niej kilka ich najbardziej znanych utworów, w tym „Niepoważny” i „Wodospady”. Jednak ich najczęściej odtwarzaną piosenką jest wydany przed debiutanckim albumem utwór „Ląd”.
https://youtu.be/rwSiQWBlg_o?si=daGLKOS0Hhwuim2T
Ofelia
Twórczość Ofelii, a właściwie Igi Krefft, należy do gatunku muzyki alternatywnej, elektronicznej, indie, ale też i popu. Piosenkarka w swojej karierze współpracowała z innymi artystami, do których wlicza się Tymek, 2sty i Julia Wieniawa oraz producent znany z The Dumplings – Kuba Karaś.
Ofelia jest również aktorką, zagrała w Teatrze Muzycznym „Roma”, wystąpiła m.in. w serialu „M jak miłość”, „Na wspólnej”, a także w „Sali samobójców. Hejter” . Swoją karierę muzyczną zaczęła już w 2010 roku, ale dopiero w 2016 wydała EP „Ofelia”, która zawiera jej autorskie piosenki. Trzy lata później wypuszczono jej debiutancki album, który był promowany singlami „Tu” i „Dwa słowa”. W 2022 roku wydano jej drugą płytę „8”, składającą się z ośmiu piosenek opowiadających osobne historie. Uzyskała ona 35. miejsce w OLiS, czyli na liście najpopularniejszych albumów w Polsce. Mimo to, miesięczna liczba słuchaczy Ofelii na Spotify to 38 tysięcy. Większą popularnością cieszą się jej teledyski na platformie YouTube, mające średnio po około 400 tysięcy wyświetleń. Do najbardziej znanych należą piosenki „Zakochana w bicie (Miranda)”, „Zaraz” i „Tu”.
https://youtu.be/DGxClXlMtf0?si=x07RC7lhUNmC-wUX
W Polsce istnieje o wiele więcej mało znanych artystów, którzy mają podobny zasięg w odbiorcach, talent, ale brak przebicia na scenie muzycznej. Sposobem na ich poznanie może być sprawdzanie playlisty „Odkryj w tym tygodniu” tworzonej przez Spotify w ich aplikacji. Lista utworów zmienia się każdego tygodnia i jest tworzona osobno dla wszystkich użytkowników, zgodnie z ich upodobaniami muzycznymi.
Grafika: pixabay.com