Rozmowa Tygodnia

Wsłuchaj się!

John F. Kennedy – 60 lat po zamachu w Dallas

Napisany przez , 18 listopada 2023

16 listopada 2023 roku odbyła się konferencja naukowa „John F. Kennedy – prezydentura i okoliczności śmierci”. Organizatorami był Wydział Humanistyczny oraz Collegium Medicum Uniwersytetu Jana Kochanowskiego w Kielcach.

W tym roku obchodzimy 60. rocznicę zamachu w Dallas. Z tego względu na Wydziale Humanistycznym UJK przeprowadzona została konferencja mająca na celu przybliżenie sylwetki 35. prezydenta Stanów Zjednoczonych i omówienie okoliczności jego śmierci. Patronami konferencji zostali JM Rektor UJK prof. dr hab. Stanisław Głuszek oraz Ambasador Programu Fulbrighta prof. dr hab. Zbigniew Siudak.

Po rozpoczęciu wydarzenia przez Dziekan Wydziału prof. dr hab. Beatę Wojciechowską głos zabrał dr Uniwersytetu Jagiellońskiego Maciej Fatalski. Przedstawił on słuchaczom poglądy Johna F. Kennedy’ego dotyczące wyzwań Trzeciego Świata.

Podczas wystąpienia dr hab. prof. Uniwersytetu Warszawskiego Włodzimierza Batóga uczestnicy mogli zapoznać się natomiast z teorią pogranicza i poznać jej powiązania z eksploracją kosmosu i przemówieniami Johna F. Kennedy’ego.

Dr hab. prof. UJK Michał Mazurkiewicz opowiedział o uprawianych przez Kennedy’ego sportach, natomiast przebieg zamachu oraz treść raportu Komisji Warrena zostały nakreślone przez prof. dr hab. UJK Zbigniewa Siudaka.

– mówi prof. dr hab. Beata Wojciechowska, opisując przebieg konferencji.

W ostatniej części wydarzenia miała miejsce dyskusja, w której mogli wziąć udział również studenci. To właśnie ich pytania stanowiły punkt wyjścia w rozmowie pomiędzy referentami.