Current track

Title

Artist


Jakość bez granic, czyli czwarta edycja Dni Jakości Kształcenia na UJK za nami

Written by on 25 kwietnia 2018

– Jak ktoś ściąga, trudno powiedzieć, że dba o jakość – mówił podczas rozpoczęcia Dnia Jakości Kształcenia, które odbyły we wtorek i środę (24-25 kwietnia) rektor Uniwersytetu Jana Kochanowskiego w Kielcach profesor Jacek Semaniak. To już czwarta edycja wydarzenia, którego głównym celem jest pokazanie, że jakość kształcenia to nie tylko procedury. To wartość, która powinna towarzyszyć nam wszystkim na uczelni,  w pracy i życiu po prostu.

Główna część Dnia Jakości Kształcenia, których w tym  hasłem przewodnim była „Jakość bez granic” odbyła się we wtorek w gmachu uczelnianej biblioteki. Wydarzenie otworzył rektor. – Jak ktoś ściąga, trudno powiedzieć, że dba o jakość. Musimy po prostu sobie uświadamiać, że to jest nasza wspólna troska i praca. Realizując to na co dzień, od czasu do czasu warto zorganizować święto jakości. Tak jak w życiu, różnego typu święta religijne czy państwowe, uświadamiają nam kim jesteśmy, jaki system wartości wyznajemy. Jeżeli chodzi o  kształcenie, to jego jakość powinna być naszą wspólną religią i stąd kolejne dni jakości w naszym uniwersytecie dla studentów i pracowników, bo wszyscy razem tą jakość budujemy – tłumaczył profesor Jacek Semaniak.

Z kolei profesor Monika Szpringer, prorektor do Spraw Studenckich i Kształcenia Uniwersytetu Jana Kochanowskiego  w Kielcach oraz koordynator tegorocznych Dni Jakości Kształcenia oceniła, że to ważna inicjatywa zarówno z punktu widzenia studentów, jak i pracowników. – To jest taka okazja, aby pokazać, że jakość kształcenia to nie tylko procedury, dokumenty, ale to jest codzienne życie studentów i pracowników. Jest to  podejmowanie współpracy, wsparcie studentów, wymiana międzynarodowa. Cały blok wszystkich rzeczy, które łączą się z życiem uniwersytetu, więc myślę, że warto – podkreśliła profesor Monika Szpringer.

[su_youtube url=”https://youtu.be/txY8DMO2TTQ”]

Kolejna część „ Dni Jakości Kształcenia” przeniosła nas w podróż dookoła świata. Dotyczyła przeżyć naszych studentów, którzy mogli podzielić się wrażeniami, opowiadając o regularnych wyjazdach na Erasmus m.in.  do Austrii, Budapesztu, zachęcając przy tym wszystkich zgromadzonych do korzystania z możliwości wyjazdów do innych krajów organizowanych przez UJK.

Ale czy trzeba koniecznie wyjechać z Polski, by zdobyć wykształcenie na zadowalającym poziomie? Właśnie na ten temat wypowiadały się dwie strony, które argumentowały swoje opinie za i przeciw w Debacie Oksfordzkiej Samorządu Studentów. Jak ustosunkowały się strony do stanowiska, które zajęli w losowym wyborze? – Ta kwestia jest  o tyle dobra dla nas, że możemy wcielać się w różne role. W życiu zawodowym jak i prywatnym często musimy podejmować  jakieś różne sytuacje czy decyzje , w których nie zgadzamy się z sytuacjami w których nas postawiono, dlatego takie doświadczenie jest istotne – mówi jeden z uczestników debaty.

[su_youtube url=”https://youtu.be/dx2xSZhR22A”]

Poruszono też kwestie angażowania studentów w życie uczelni,  gdzie można wykazać się swoją kreatywnością i nie trzeba się bać wyjść z jakimkolwiek pomysłem. Tuż po wypowiedzi, został przedstawiony spektakl Wyjście Ewakuacyjne „Sztuka latania”, który w wielu momentach rozbawił studentów.

autorzy:

Kinga Włodarczyk, Milena Zawodnik, Patryk Lech, Bartek Rzepa, Aleksandra Makuch, Kamil Żurek, Alina Chaban, Katya Balaba

Posłuchaj także rozmowy z Prorektor ds. studenckich i kształcenia prof. Moniką Szpringer oraz z Kierownikiem Uniwersyteckiego Centrum Wsparcia i Rehabilitacji dr Mirosławem Rutkowskim.


Reader's opinions

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *


Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.