Radio Alarm

Radio Alarm

Flebotomia i purgowanie, czyli o leczeniu w wiekach średnich

Napisany przez , 4 grudnia 2019

Niemal w samo południe 4 grudnia mieliśmy niepowtarzalną okazję zgłębienia tajników średniowiecznej medycyny. Wszystko działo się w auli Biblioteki Uniwersyteckiej, gdzie dr hab. prof. UJK Beata Wojciechowska wygłosiła wykład pt. „Flebotomia i purgowanie, czyli o leczeniu w wiekach średnich”. Wykład wpisywał się w obchody 50-lecia Uniwersytetu Jana Kochanowskiego w Kielcach.

Profesor Beata Wojciechowska, która na co dzień pełni funkcję Dyrektora Instytutu Historii UJK, swoją aktywność naukową koncentruje na wiekach średnich, a od pewnego czasu odsłania przed współczesnymi arkana średniowiecznej medycyny.  Rezultatem jej dociekań naukowych jest wydana wiosną 2019 roku praca nosząca tytuł „Flebotomia i purgowanie, czyli o leczeniu w wiekach średnich”.  Dzisiejszy wykład swój tytuł wziął własnie od tej pracy. Przybyli na to spotkanie wysłuchali rozważań na temat podejścia średniowiecznych uczonych do kwestii choroby i sposobów przywracania zdrowia. W wiekach średnich najpopularniejszymi zabiegami medycznymi było upuszczanie krwi oraz oczyszczanie, czyli właśnie flebotomia i purgowanie.

fot. Jakub Chałupczak

Otagowano jako