Finisaż wystawy Mateusza Stradomskiego i zapowiedź pierwszego biennale plakatu

Written by on 14 grudnia 2019

Dobiegła końca wystawa plakatów i ilustracji Mateusza Stradomskiego w Galerii XS w Instytucie Sztuk Wizualnych. 

Spotkanie otworzyła dr hab. Katarzyna Ziołowicz, dyrektor Instytutu Sztuk Wizualnych UJK.

-„Oprócz tych plakatów, które klient zamawia u artysty, macie Państwo możliwość oglądania niezwykłych ilustracji, które według mnie są najciekawsze. Wręcz powiedziałabym, że są one tak delikatne i tak urocze, że ciężko jest myśleć o nich inaczej niż bardzo ciepło. Myślę, że to właśnie w tych ilustracjach pan Mateusz pięknie pokazuje swoją artystyczną duszę.” – zwróciła uwagę na barwne ilustracje.

-„Tak jak pani Kasia powiedziała, wystawa składa się z dwóch części, plakatów i ilustracji. To nie jest tak, że te prace dopiero teraz pokazuje bo tą część plakatową można było zobaczyć na ulicach. Na potrzeby tej wystawy ja sobie wybrałem takie małe the best of. To już 15 lat po studiach, więc to podsumowanie.” – krótko wyjaśnił Mateusz Stradomski.

-„Ja się bardzo cieszę, że przyszło mi przygotować wystawę Mateusza, ponieważ w momencie kiedy po raz pierwszy przyjechałem do Kielc jednym z takich bardzo charakterystycznych elementów, który przykuł moje oko na ulicach tego miasta były plakaty i się zastanawiałem kto takie fajne plakaty projektuje”- wspomina z uśmiechem dr Maciej Zdanowicz, kurator wystawy. „Sam kończyłem studia plakatowe i faktycznie Mateusz prezentuje bardzo oryginalny sposób postrzegania sztuki plakatu i również warsztatu projektowego. To wynika z przede wszystkim rzetelności wobec siebie, autentyczności. Mateusz przede wszystkim rysuje. Plakaty Mateusza są faktycznie łatwo identyfikowalne. (…) Nie musi się podpisywać pod tymi pracami i wiemy, że to wyszło spod jego reki.” – mówił z kolei o plakatach Maciej Zdanowicz. Jednak podkreślił, że nie chce porównywać tych dwóch dyscyplin jakimi są plakat i ilustracja, ponieważ uważa, że świetnie się zazębiają.

Na finisażu obecna była również dziekan Wydziału Sztuki, dr hab. Ewa Robak. Zwróciła uwagę na złudną łatwość w tworzeniu plakatu i ilustracji. Porównała ten proces do tworzenia dzieła muzycznego. -„Z doświadczeń moich wynika, że im bardziej komuś się wydaje, że to jest łatwe, przejrzyste, na wyciągnięcie ręki (…) ta czytelność wbrew pozorom wymaga ogromnej wiedzy, mistrzostwa, znakomitego warsztatu i ta lekkość odczuwalna jest tylko wtedy kiedy jest to poparte ogromną wiedzą, doświadczeniem i precyzją w każdym calu. Tak jest w muzyce, spodziewam się, że rzetelny warsztat autora tych prac jest niezwykle wielki.”- zauważyła.

Kurator wystawy przypomniał również, że ISW od listopada wchodzi w część nowo powstałego Wydziału Sztuki. Wyjawił także, że trwają prace nad organizacją pierwszego międzynarodowego biennale plakatu uniwersyteckiego, które ma odbyć się w czerwcu 2020, właśnie w murach ISW. Wydarzenie ma powstać we współpracy z innymi instytucjami kultury w Kielcach.

Mateusz Stradomski to artysta kielecki. Absolwent Instytutu Sztuk Wizualnych UJK. Twórca wielu plakatów dla wydarzeń zarówno w kraju, jak i na świecie, m.in. plakatów dla Kieleckiego Centrum Kultury czy plakatu Pierwszego Kieleckiego Marszu Równości.

This slideshow requires JavaScript.

 


Reader's opinions

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *


Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.