Current track

Title

Artist


Debata Kobiet Sukcesu w ABK UJK

Written by on 5 marca 2025

Cztery kobiety, cztery różne światy, jedno wspólne przesłanie: kobiety nie są słabą płcią. Takie wnioski płyną z debaty zorganizowanej przez Akademickie Biuro Karier z okazji Dnia Kobiet.

4 marca, w jednej z auli Wydziału Nauk Ścisłych i Przyrodniczych UJK, uczestnicy zgromadzili się, aby dyskutować na temat przewodni spotkania – „Słaba płeć? Czy na pewno?”. Gościniami spotkania były Katarzyna Siwiec, Kama Kępczyńska, Małgorzata Suchodolska oraz Magdalena Fudala

Spotkanie otworzyła prof. dr hab. Beata Wojciechowska, Rektor Uniwersytetu Jana Kochanowskiego. W swoim przemówieniu podkreśliła siłę i wkład kobiet w społeczeństwo na przestrzeni dziejów oraz poruszyła kwestię feminatywów, zaznaczając, że nie są one jedynie modą, a stałym, ważnym elementem języka polskiego.

Jak budować karierę, łączącą profesjonalizm z osobistą satysfakcją? Jak myśleć o przedsiębiorczości? Co pomaga w wyznaczaniu celów i dążeniu do ich realizacji? Wokół tych pytań toczyła się dyskusja, której moderatorem był dziennikarz, Mateusz Żelazny.

Gościnie debaty

Jedna z uczestniczek debaty, Kama Kępczyńska, prezeska zarządu Creativity Works Europe, tłumaczka językowa, Mistrzyni Mowy Polskiej „Vox Populi” podkreślała znaczenie angażowania się i aktywności jako narzędzi do odkrycia swoich kompetencji:

Podczas dzisiejszego spotkania bardzo podkreślałam, jak to u mnie było. Dlaczego ja mam tak dużo znajomych, tak wiele umiejętności? Dlatego, że ja ciągle coś w swoim życiu robiłam. Od pracy w polu, po późniejsze angażowanie się w pracę z młodzieżą, kiedy byłam nauczycielką. Na studiach również byłam zaangażowana w bardzo wiele akcji. Bycie aktywnym pozwala nam odkryć w sobie kompetencje- mówiła.

Zaznaczała również, jak wiele osób błędnie określa świat przez pryzmat mediów społecznościowych, oraz jak ważnym elementem jest znajomość języków obcych.

Małgorzata Suchodolska, ekspertka z dziedziny doradztwa finansowego zwracała uwagę na odpowiednie nastawienie:

Skupiajmy się na tym, co chcemy. Osiągniemy wtedy o wiele więcej, niż byśmy skupiali się na przeszkodach, czy tym co doskwiera. Zawsze będą istniały różnego rodzaju przeszkody, natomiast skupianie się na tym, czego chcemy w życiu, co chcemy osiągnąć, w którym kierunku chcemy iść bardzo mocno procentuje- podkreślała.

Elementem akcentowanym podczas debaty była również elastyczność. Radczyni prawna, Katarzyna Siwiec zaznaczała:

Jeśli jesteśmy na studiach i faktycznie czujemy, że jesteśmy dobrzy w tym, co robimy to podążajmy do przodu, nie przejmujmy się ewentualnymi przeciwnościami. Natomiast jeśli nie wybraliśmy dobrze i wiemy już o tym, to powinniśmy przeanalizować, jakie mamy cechy charakteru, co możemy robić. Czasami warto nawet zmienić wybrany wcześniej kierunek, żeby później móc każdego dnia chodzić do pracy uśmiechniętym.

Magdalena Fudala, dziennikarka, menadżerka i przedsiębiorczyni, jako bardzo ważny element sukcesu wskazywała wsparcie.

Jeżeli czujemy, że jesteśmy „z jednej bajki”, to dmuchajmy sobie w żagle. Nie możemy wpływać na wiatr, ale możemy wpływać na to, jak ustawić żagle- mówiła.

Wydarzenie dopełniło wystąpienie dr Any Kamińskiej, koordynatorki projektu ATHENA, w którym omówione zostało znaczenie obecności kobiet w badaniach naukowych, rozwoju karier naukowych kobiet oraz promowanie zrównoważonej polityki wobec równości płci.

Elementem uświetniającym spotkanie był koncert studentów z Instytutu Muzyki UJK, kwiaty dla każdej z uczestniczek spotkania oraz konkurs z upominkami dla studentek.

Podsumowanie

Co kryje się pod definicją kobiety sukcesu? Okazuje się, że ile osób, tyle odpowiedzi, a każdy ma swój własny „przepis na sukces”. Debata uwydatniła wielowątkowość i wyjątkowość tego zagadnienia. Każda z gościń podzieliła się swoją wyjątkową historią o własnej drodze. Mimo różnych historii i ścieżek życiowych oraz zawodowych, w każdym przypadku konkluzje są podobne.
Postawienie na siebie, inwestycja we własną edukację oraz umiejętności, odwaga oraz aktywność, to tylko niektóre ze wspólnych mianowników, które mogą pomóc nam zdefiniować drogę do sukcesu.

/fot. Akademickie Biuro Karier, Uniwersytet Jana Kochanowskiego w Kielcach


Reader's opinions

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *


This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.


Share on Facebook
Share on Twitter
Share on Pinterest
Share on Linkedin
Send by Whatsapp
Love