Czas na zmianę czasu — czy tym razem po raz ostatni przestawimy zegarki?
Written by Redakcja on 27 marca 2021
Dziś w nocy zmienimy czas z zimowego na letni. Zegarki należy przestawić z godziny 2:00 na 3:00. Dzięki zmianie czasu później będzie się robiło ciemno, ale czeka nas sen krótszy o godzinę.
Początki zmian czasu z zimowego na letni sięgają w Polsce już niemal pół wieku, a nieprzerwanie przestawimy zegarki od 1983 roku. Dziś w ostatnią niedzielę marca po pięciu miesiącach czasu zimowego przestawiamy zegarki o godzinne do przodu, z 2:00 na 3:00. Siedem miesięcy później w ostatnią niedzielę października cofamy wskazówki zegarów z 3:00 na 2:00 i wracamy do czasu zimowego.
Tak było do dziś, jak będzie w kolejnych latach?
Dwa lata temu Parlament Europejski przyjął projekt nowelizacji dyrektywy, który zakłada, że ostatnia zmiana czasu w UE miałaby miejsce w 2021 roku. Projekt stał się pretekstem do negocjacji z krajami członkowskimi nad ostatecznym kształtem regulacji. Komisja Europejska zaproponowała rezygnację z sezonowych zmian czasu we wrześniu 2018 roku. Propozycja ta została sformułowana na prośbę obywateli, po rezolucji Parlamentu Europejskiego, a także na podstawie szeregu badań naukowych. Komisja Europejska także doszła wówczas do wniosku, że to państwa członkowskie powinny zdecydować, jaki czas ma obowiązywać na stałe: zimowy czy letni. Zgodnie z projektem nowelizacji państwa UE, które zdecydują się na zachowanie czasu letniego, powinny dokonać ostatniej zmiany czasu w ostatnią niedzielę marca 2021 roku, a te, które wolą utrzymać swój standardowy (zimowy) czas, mogą przestawić zegary w ostatnią niedzielę października 2021 roku — przypomniał rzecznik KE ds. zdrowia Stefan de Keersmaecker.
Jak zmiana czasu wpływa na nasze zdrowie?
Lekarze i biolodzy zgodnie podkreślają, że zmiana czasu wpływa negatywnie na funkcjonowanie naszego organizmu. Nierzadko po przesunięciu wskazówek zegara pojawiają się zaburzenia snu, problemy z koncentracją, rozdrażnienie i pogorszenie nastroju. Nic dziwnego, po zmianie czasu zachwiana zostaje homeostaza, czyli zdolność organizmu do samoregulacji i pozostawania w równowadze ze środowiskiem zewnętrznym.