Current track

Title

Artist


Bycie dawcą nie boli

Written by on 31 marca 2019

Już po raz kolejny Fundacja DKMS Polska organizuje na Uniwersytecie Jana Kochanowskiego akcję, dzięki której będzie można zarejestrować się do bazy potencjalnych dawców szpiku kostnego.

Dawcą może zostać każdy ogólnie zdrowy człowiek pomiędzy 18 a 55 rokiem życia, ważący powyżej 50 kg i nieposiadający znacznej nadwagi. Wystarczy się zarejestrować i być świadomym swojego zobowiązania. Rejestracja zajmuje tylko chwilę! Wypełniasz formularz z danymi osobowymi, pobierasz wymaz z wewnętrznej strony policzka i już!. Z pobranej próbki wykonywana jest typizacja antygenów zgodności tkankowej. Wyniki badania wraz z danymi z formularza wprowadzane są do bazy Dawców komórek macierzystych, a Ty otrzymujesz kartę potencjalnego Dawcy szpiku. Proces trwa ok. 2-3 miesiące.

W Polsce co godzinę ktoś dowiaduje się, że ma białaczkę, czyli nowotwór krwi. Tę diagnozę słyszą rodzice małych dzieci, młodzież, dorośli. Bez względu na wiek – każdy może zachorować. Na szczęście każdy może też pomóc. Dla wielu chorych jedyną szansą na życie jest przeszczepienie szpiku lub komórek macierzystych od niespokrewnionego Dawcy.

Nie pozostawaj obojętny! Akcja odbędzie się:

  • we wtorek, 2 kwietnia od godz. 11.00 do 17.00 na Wydziale Lekarskim i Nauk o Zdrowiu (al. IX Wieków Kielc 19 A, hol główny) oraz w tych samych godzinach na Wydziale Matematyczno-Przyrodniczym (ul. Świętokrzyska 15, bud. G, hol główny)
  • w czwartek, 4 kwietnia od godz. 11 do 17.00 na Wydziale Prawa, Administracji i Zarządzania (ul. Świętokrzyska 21, hol główny)
  • w piątek, 5 kwietnia od godz. 11.00 do 17.00 na Wydziale Lekarskim i Nauk o Zdrowiu (al. IX Wieków Kielc 19 A, hol główny)

Jeżeli nie zdążysz się zarejestrować podczas akcji prowadzonej na naszym Uniwersytecie, możesz przez internet zamówić pakiet rejestracyjny. Więcej informacji znajdziesz TUTAJ


Reader's opinions

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *


Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.