Current track

Title

Artist


Autyzm to nie choroba. Problemem jest nasze podejście

Written by on 31 marca 2026

Autyzm wciąż jest źle rozumiany – mimo że coraz częściej spotykamy osoby w spektrum, nadal funkcjonuje wokół niego wiele mitów. Największym z nich jest przekonanie, że to choroba albo „problem”, który trzeba naprawić.

2 kwietnia obchodzimy Światowy Dzień Świadomości Autyzmu. To moment, który ma przypominać, że osoby w spektrum funkcjonują inaczej – ale nie gorzej. Ich codzienność to często próba odnalezienia się w świecie, który nie zawsze jest dostosowany do ich potrzeb.

Problemem nie jest autyzm, tylko brak zrozumienia. Wciąż zdarza się, że osoby w spektrum są oceniane jako „dziwne” lub „nieporadne”, zamiast po prostu inne. Taka postawa prowadzi do wykluczenia i izolacji.

Autyzm wynika z odmiennego funkcjonowania układu nerwowego. Nie definiuje całej osoby ani jej możliwości. Wiele osób w spektrum odnosi sukcesy zawodowe i społeczne – przykładem może być Elon Musk, który sam mówi o swojej diagnozie.

Świadomość to pierwszy krok. Kolejnym jest zmiana podejścia – mniej oceniania, więcej zrozumienia.

Autor: Oliwia Gągorowska


Reader's opinions

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *


Ta strona używa Akismet do redukcji spamu. Dowiedz się, w jaki sposób przetwarzane są dane Twoich komentarzy.