XIV „Noc Biologów” na Uniwersytecie Jana Kochanowskiego w Kielcach
Written by Ania Miążek on 11 stycznia 2025
XIV edycja „Nocy Biologów” na UJK. Tegoroczna odsłona wydarzenia przebiegała pod hasłem „Biologia zmian klimatu” i przyciągnęła licznych uczestników z całego regionu.
W piątek, 10 stycznia, w Instytucie Biologii Uniwersytetu Jana Kochanowskiego w Kielcach odbyła się XIV edycja ogólnopolskiej „Nocy Biologów”. Wydarzenie, jak co roku, było otwarte dla dzieci, młodzieży i dorosłych, oferując szeroką gamę warsztatów, pokazów i wykładów.
Celem „Nocy Biologów” jest popularyzowanie biologii jako nauki, która otacza nas na co dzień i jest łatwa do zrozumienia dzięki interaktywnym eksperymentom i warsztatom, szczególnie atrakcyjnym dla młodszych uczestników.
Noc Biologów jak co roku wykazuje ogromne zainteresowanie. Mamy rezerwację miejsc, które bardzo szybko się zapełniają. Zapisują się grupy, szkoły czy uczestnicy indywidualni. Myślę, że jest to takie wspaniałe wydarzenie, które warto powtarzać, by pokazać Instytut Biologii i Uniwersytet Jana Kochanowskiego w popularnonaukowej, otwartej na społeczeństwo formie – podkreślała koordynatorka wydarzenia, Ewa Kosowska.
Program tegorocznej edycji obfitował w atrakcje. Uczestnicy mogli wziąć udział w warsztatach poświęconych wpływowi zmian klimatu na kondycję roślin, analizach anatomicznych zwierząt czy obserwacjach ptaków, owadów i pajęczaków. Wydarzenie gościło również przedstawicieli takich instytucji jak Regionalne Centrum Krwiodawstwa, Wodociągi Kieleckie czy Świętokrzyskie i Nadnidziańskie Parki Krajobrazowe.
Przy Herbarium KTC Instytutu Biologii przedstawiamy kolekcję roślin i grzybów porostów. W tej kolekcji znajdują się okazy rzadkie i zagrożone, a na wystawach pokazujemy przykłady zastosowania różnych gatunków w medycynie i przemyśle – mówił Łukasz Stachera, prowadzący warsztaty w Herbarium KTC UJK.
Dzisiaj kolejny raz gościmy studentów, uczniów oraz rodziców na „Nocy Biologów”, tym razem pod hasłem „Biologia zmian klimatu”. Organizujemy warsztaty m.in. z wpływu zmian klimatu na fizjologię i kondycję roślin, ale także analizę anatomiczną zwierząt. Można zaobserwować u nas ptaki, pająki, pajęczaki, różnego typu owady oraz szereg różnych, ciekawych doświadczeń. Jest bardzo dużo atrakcji, każdy może znaleźć coś ciekawego – mówił doktor Ernest Skowron, prowadzący warsztaty pt. „Rośliny w gorącej wodzie kąpane – jak rośliny radzą sobie z wyzwaniami klimatycznymi?”.
Po raz pierwszy warsztaty odbywały się nie tylko na terenie uczelni, ale również w innych lokalizacjach, takich jak Centrum Geoedukacji, Ośrodek Edukacji Leśnej Nadleśnictwa Kielce oraz Energetyczne Centrum Nauki Industria.
Tegoroczna edycja była kolejnym dowodem na to, że „Noc Biologów” cieszy się niesłabnącą popularnością. Uczestnicy opuszczali wydarzenie zainspirowani i pełni nowych doświadczeń.
/fot. Redakcja