XI edycja Olimpiady Wiedzy o Mediach
Written by Wiktoria Śmigielska on 13 grudnia 2024
Media to w obecnych czasach bardzo szerokie pojęcie. Aby wziąć udział w olimpiadzie im poświęconej, niezbędna jest bardzo obszerna wiedza w tej dziedzinie.
W piątek 13 grudnia, w Instytucie Mediów, Dziennikarstwa i Komunikacji Społecznej UJK odbyła się już XI edycja Olimpiady Wiedzy o Mediach. Wbrew znanemu przesądowi, dla niektórych uczestników dzień ten był bardzo szczęśliwy i zaowocował awansowaniem do centralnego etapu olimpiady.
Przebieg wydarzenia
Rejestracja uczestników rozpoczęła się przed godziną 11:00. W okręgowym etapie olimpiady brali udział uczniowie świętokrzyskich szkół średnich. Przed rozpoczęciem testu, prodziekan ds. kształcenia, dr hab. prof. UJK Jolanta Kępa – Mętrak oficjalnie powitała wszystkich uczestników i ich opiekunów. W samo południe uczniowie przystąpili do rozwiązywania testu, który potrwał godzinę. Po zakończeniu pracy każdy z uczestników otrzymał drobny upominek w postaci kubka oraz książki.
W przerwie przed ogłoszeniem wyników uczniowie oraz ich nauczyciele zostali zaproszeni na wykład oraz warsztaty. W tym czasie dr hab. prof. UJK Izabela Krasińska oraz mgr Michał Jas wraz ze studentkami II i V roku dziennikarstwa i komunikacji społecznej skrupulatnie sprawdzali testy. O godzinie 14:00 zostały odczytane wyniki. Okazało się, że z naszego województwa, do Warszawy na etap centralny olimpiady pojedzie 10. uczestników.
Reakcje uczestników
Rozmawialiśmy z laureatami okręgowego etapu olimpiady Alicją Kwiatkowską, Antoniną Pierzchałą, oraz Janem Kordosem, którzy przyjechali z Liceum Ogólnokształcącego nr I im. Stanisława Staszica w Ostrowcu świętokrzyskim.
Było fajnie, pytania w miarę w porządku – stwierdził Jan.
Niektóre pytania można było rozwiązać intuicyjnie, niektóre były dosyć trudne. Ogólnie sama olimpiada jeszcze bardziej zainteresowała mnie tematem dziennikarstwa – powiedziała Antonina.
Jestem w szoku, że przeszłam dalej, bo uważam, że test był trudny, ale bardzo się cieszę – powiedziała Alicja.
Przejście do ostatniego etapu olimpiady, to duma nie tylko dla samych uczestników, ale także dla ich nauczycieli. O swoich podopiecznych, Alicji, Antoninie i Janie, wypowiedział się ich polonista, mgr Wojciech Szymański:
Jestem bardzo dumny, trzy osoby od nas w finale, tego bym się nie spodziewał. W tym roku były bardzo dobre prace do pierwszego etapu. Dobre, to znaczy, że szybko je sprawdziłem, dokładnie przez jeden weekend. Widać było, że są to osoby, które interesują się mediami i zagłębiły się w ten temat, bardzo mocno wykorzystując załączoną bibliografię.
Przygotowania z perspektywy Uniwersytetu
Przygotowania do Olimpiady Wiedzy o Mediach, to w IMDiKS UJK co roku bardzo gorący czas. O tym, jak wygląda to z perspektywy Uniwersytetu, opowiedział mgr Michał Jas:
Olimpiada składa się z trzech etapów. Etap pierwszy polegał na tym, że uczniowie przysyłali do nas prace pisemne. Otrzymaliśmy ich ponad 70 i wyłoniliśmy 50 uczestników do etapu drugiego, czyli do zmagań na poziomie wojewódzkim. Dziś odbył się właśnie ten etap, polegał on na rozwiązaniu testu, który składał się z 40 pytań zamkniętych. Dotyczył on takich zagadnień jak historia mediów, współczesne media, czy media społecznościowe. Wyłoniliśmy 10. uczniów, którzy będą reprezentować nasze województwo w etapie finałowym.
Ostatni, trzeci etap Olimpiady Wiedzy o Mediach odbędzie się w marcu przyszłego roku, na Uniwersytecie Warszawskim.
/fot. Redakcja