Webinarium ,,Komunikacja bez przemocy w społeczności akademickiej”
Written by Julita Gawęcka on 14 listopada 2024
13 listopada, rozpoczęła się pierwsza część szkolenia zorganizowanego przez fundację Jakość na Rzecz Kształcenia, której jednym z celów było przedstawienie, jak wygląda przemoc w komunikacji i jak jej zapobiegać.
Spotkanie zostało rozpoczęte przez prezesa Fundacji Instytutu Przeciwdziałania Wykluczeniom dr Michała Bomastyka o godzinie 17:00 i trwało do 18:30. W szczytowym momencie wydarzenia wzięło udział prawie dwustu uczestników, a przez całą resztę ich liczba nie spadała poniżej stu sześćdziesięciu. Temat, który jako pierwszy został poruszony przez prowadzącego, dotyczył tożsamości i jej różnych rodzajów np. indywidualnej i grupowej. W swojej wypowiedzi krótko wyjaśnił te pojęcia:
Tożsamość indywidualna to kim jesteśmy w odróżnieniu od wszystkich innych ludzi. (…) Natomiast w tożsamości grupowej zwracamy uwagę na to, kim jesteśmy jako istoty społeczne, porównując się do innych osób.
Na temat tożsamości pierwotnej i wtórnej wypowiedział się następująco:
Tożsamość pierwotna to tożsamość dotycząca tego, z czym się rodzimy, jak się rodzimy i jak w tym takim pierwszym etapie socjalizacji jesteśmy, z czym wchodzimy w świat. Natomiast wtórna to wszystko, co do nas przychodzi w którymś momencie, co nas definiuje.
Drugi główny poruszony temat dotyczył dyskryminacji i ciągu elementów, które do niej prowadzą. Takich jak stereotyp mogący z czasem przeobrazić się w uprzedzenie. Na ich temat dr Michał Bomastyk wypowiedział się następująco:
Dyskryminacja jest ostatnim elementem łańcucha, pierwszym elementem jest jakiś stereotyp, który z czasem przeobraża w uprzedzenie.
Spotkanie zostało podsumowane stwierdzeniem „Zły dobór słów, drobne gesty i działania mogą doprowadzić do skrzywdzenia osoby dotkniętej nimi bez świadomości drugiej strony. Dlatego by uniknąć takich sytuacji, należy ubierać słowa w sposób bardziej empatyczny i łagodny”.
/fot. Redakcja