Current track

Title

Artist

Current show

00:00 08:00

Current show

00:00 08:00

Upcoming show

08:00 14:00

Background

VI Ogólnopolska Konferencja Naukowa z cyklu Współczesny polski system medialny. Polski system medialny w procesie zmian

Written by on 2 grudnia 2020

1 grudnia Katedra Dziennikarstwa i Komunikacji Społecznej UJK miała przyjemność współorganizować po raz kolejny Ogólnopolską Konferencję Naukową z cyklu „Współczesny Polski system medialny”. Uczestnicy skupili się na procesie zmian jakie w nim zachodzą na różnorodnych płaszczyznach. Była to okazja do wymieniena spostrzeżeń i opinii dt. obecnej sytuacji.

Już po raz szósty Katedra Dziennikarstwa i Komunikacji Społecznej Uniwersytetu Jana Kochanowskiego w Kielcach miała przyjemność organizować Ogólnopolską Konferencję Naukową z cyklu „Współczesny Polski system medialny” tym razem na temat polskiego systemu medialnego w procesie zmian. Współorganizatorami spotkania byli: Katedra Nauk Ekonomicznych i Społecznych Akademii Techniczno-Humanistycznej w Bielsku-Białej oraz Polskie Towarzystwo Komunikacji Społecznej Sekcja Komunikowanie Masowe. W konferencji wzięło udział czternaście ośrodków naukowych reprezentowanych przez wykładowców z całej Polski.

– Ciesze się bardzo z tego, że udało nam się, mimo wszystko, mimo pandemii tę konferencje zorganizować- mówiła podczas otwarcia kierownik katedry dr. hab. prof. UJK Olga Dąbrowska-Cendrowska. Ze względu na obecną sytuacje konferencja odbyła się w formie online, co stanowiło wyzwanie dla uczestników i organizatorów.  Swoimi refleksjami na temat roli mediów podzieliła się Prorektor ds. Nauki, prof. dr. hab. Agnieszka Gałuszka – Szczególnie utkwiło mi w pamięci jedno zdanie z tej książki (Umberto Eco „Temat na pierwszą stornę”): „To nie wiadomości czynią gazetę, to gazeta czyni wiadomości”. Okazuje się, że rzeczywiście rola mediów w naszym codziennym życiu jest nie do przecenienia i to Państwo, jako ci którzy pracują dla mediów, w mediach, kształtują naszą rzeczywistość – podsumowała. Nadzieję, że w niedługim czasie spotkamy się już razem w Kielcach wyraziła dr hab. prof. UJK Beata Wojciechowska dziekan Wydziału Humanistycznego Uniwersytetu Jana Kochanowskiego.

Jako ostatnia w oficjalnej części otwarcia konferencji wystąpiła dr hab. prof. UG Małgorzata Łosiewicz, przedstawiecielka zarządu Polskiego Towarzystwa Komunikacji Społecznej, która gratulowała organizatorom kontynuacji tej ważnej dla środowiska inicjatywy. – Polski system medialny, ze względu na liczne przeobrażenia jest ciekawym przedmiotem badań i refleksji nie tylko komunitologów i medioznawców, ale także językoznawców, politologów, socjologów, czy innych przedstawicieli nauk społecznych i humanistycznych – dodała w swojej wypowiedzi.

W kolejnej części konferencji przyszedł czas na przedstawienie przez prelegentów swoich prac i przybliżenia przygotowanych zagadnień. Uczestnicy mogli wysłuchać referatów na takie tematy jak: Model zawodu dziennikarza w Polsce, Medialny i sytuacyjny kontekst retoryki nienawiści, Polskie gazety w drugiej dekadzie XXI wieku, Współczesne multiplatformy medialne, czyli cyfrowa redefinicja marketingu medialnego – studium przypadku RMF FM czy Digital media – wyzwania dydaktyki akademickiej. Od godziny 13 konferencja przebiegała w trzech równoległych panelach, które kontynuowały tematykę przeobrażeń współczesnych mediów. Przedstawione referaty dotyczyły, m.in.: wpływu pandemii, mediów społecznościowych, a także języka migowe oraz patocelebrytów. Konferencja zakończyła się o godzinie 17 wraz z jej podsumowaniem.

 

 


Reader's opinions

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *


Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.