Current track

Title

Artist

Current show

Radio ON

13:00 14:00

Current show

Radio ON

13:00 14:00

Upcoming show

Radio ON

13:00 14:00


Ukryta cena najlepszego przyjaciela studentów

Written by on 30 stycznia 2025

Sztuczna inteligencja stała się niemal nieodłącznym elementem studiów. Z tego narzędzia korzystają nie tylko studenci, ale także kadra wykładowców. Jaka jest cena tego przywileju? Jaki jest koszt jednego zapytania wpisanego w Chat GPT?

Na rynku dostępnych jest wiele chatbotów, których cel jest podobny, czyli udzielenie odpowiedzi na nasze pytania. Według raportu ze strony GetGuru, najpopularniejszy z nich to ChatGPT. Jest to zaawansowany model językowy, stworzony przez OpenAI, a jego zadaniem jest generowanie odpowiedzi na podstawie pytań. Został uruchomiony w 2022 roku i w ciągu jednego tygodnia zgromadził około miliona użytkowników. Korzystanie z niego jest bardzo proste i intuicyjne, a gama jego możliwości sprawia, że każdy znajdzie dla niego jakieś zastosowanie.

Część osób używa go jako pomocy do tworzenia notatek, pisania esejów, generowania obrazów, czy nauki języka. Może zostać wykorzystany do stworzenia egzaminu z przesłanych przez nas notatek. Należy jednak pamiętać, żeby sprawdzać podane przez Chat informacje. Podawane przez niego źródła bywają zmyślone i mogą przysporzyć problemów. W kwietniu 2024 roku został opublikowany raport pod tytułem ,,Polska edukacja w cieniu AI”. Eksperci z Poznania dowiedli, że 58 proc. uczniów i studentów w trakcie swojej edukacji korzystało z narzędzi bądź aplikacji opartych na sztucznej inteligencji.

Jaka jest cena pytań wpisanych w pole ,,Ask ChatGPT anything”? Jak sztuczna inteligencja wpływa na środowisko?

Choć koszty środowiskowe zaawansowanej sztucznej inteligencji zwykle nie są jawne, wiadomo jednak, że są one wysokie i że będą szybko rosły wraz z dynamicznym rozwojem tej technologii. Zespół BestBrokers zwrócił uwagę na zużycie energii elektrycznej w skali roku. Po przeprowadzeniu obliczeń okazało się, że na same odpowiedzi na pytania ChatGPT zużywa średnio 1,059 mld kilowatogodzin rocznie, co daje wydatek w wysokości 139,7 mln USD.

Czwartego grudnia na platformie X, dawniej Twitter został opublikowany post przez OpenAI, informujący o trzystu milionach aktywnych użytkowników tygodniowo, co generuje nawet miliard zapytań dziennie. Aby je przetworzyć i wygenerować odpowiedzi, chatbot zużywa około 2,9 mln kilowatogodzin energii każdego dnia.

 Jak dużo wody ,,pije” ChatGPT?

Energia elektryczna to nie wszystko, bo sztuczna inteligencja potrzebuje także chłodzenia wodą. Według serwisu Fortune, z dostępnych danych wynika, że ​​ChatGPT zużywa 519 mililitrów, czyli nieco ponad małą butelkę wody, aby napisać 100-wyrazowego maila.

Jak bardziej świadomie wykorzystywać sztuczną inteligencję?

Przede wszystkim należy traktować możliwości jakie daje ChatGPT jako pomoc naukowa, a nie zastępstwo. Nigdy nie powinno być to zamiennikiem samodzielnego, krytycznego myślenia. W pierwszej kolejności lepiej skorzystać z wyszukiwarki internetowej, która jest mniej energochłonna. Gdy sięgamy po jego pomoc, warto zadawać precyzyjne i dobrze sformułowane pytania, tak by uniknąć dopytywania. Warto też uświadomić sobie, że każde zapytanie wiąże się z zużyciem energii i wody, co pomoże w bardziej świadomym podejmowaniu decyzji. Może być to impuls odnośnie refleksji nad świadomym i zrównoważonym korzystaniem z możliwości jakie daje sztuczna inteligencja.

ChatGPT i inne podobne narzędzia to sprzymierzeńcy studentów, ułatwiający naukę, pisanie czy analizę informacji. Jednak ich działanie wiąże się z dużym obciążeniem dla środowiska, które często są niezauważone. Warto więc korzystać ze sztucznej inteligencji mając na uwadze nie tylko własne dobro, ale i dobro planety.

/Fot.pixabay.com


Reader's opinions

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *


This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.


Share on Facebook
Share on Twitter
Share on Pinterest
Share on Linkedin
Send by Whatsapp
Love