Current track

Title

Artist


Sztuczna inteligencja – szansa czy utopia?

Written by on 7 czerwca 2023

6 czerwca 2023 r. w murach Uniwersytetu Jana Kochanowskiego w Kielcach odbyła sie sesja ekspercka, pt. „#CYFROWErozmowy: sztuczna inteligencja – szansa czy utopia?”. Organizatorami spotkania był Instytut Mediów, Dziennikarstwa i Komunikacji Społecznej wraz z Centrum Edukacji Medialnej.

Podczas wydarzenia byliśmy świadkami podpisania porozumienia o współpracy pomiędzy UJK a CEM. Prelegentami spotkania byli: prof. dr hab. Jan Kreft, prof. dr hab. inż. Ryszard Tadeusiewicz oraz Marta Gromada – Kierowniczka Zespołu Konfekcjonowania Danych w Dziale Przeciwdziałania Dezinformacji w NASK (Narodowej i Akademieckiej Sieci Komputerowej). 

Jako pierwszego wysłuchaliśmy prof. dr hab. inż. Ryszard Tadeusiewicz z wykładem pt. „Czym jest sztuczna inteligencja?” Profesor w sposób graficzny wyjasnił jak działa AI oraz dlaczego ją rozwijamy.

Wykład prof. Jan Kreft, pt. „Między TikTokiem, Metaversum a ChatGPT, czyli o władzy algorytmów” skupił się na tym komu zawdzięczamy powstanie ChatGPT, historii jego powstania, jaki ten twór ma cel. W swoim wystąpieniu zadał, m.in. tak kluczowe pytanie jak: Czy sztuczna inteligencja dałaby radę stworzyć artykuł, podobny do tego, który wygrał Nagrodę Pulitzera. Ponad to pokazał dzieła AI, obrazy jakie „namalowała”, a także niebezpieczne deep fake’i. Profesor Kreft zaznaczył, że nie istnieje żaden dokument na temat etyczności sztucznej inteligencji, a dyskusje na o tym są w fazie początkowej.

Marta Gromada podczas swojego przemówienie wyjasniła, co to jest dezinformacja, jak z nią walczymy, na czym polega praca NASK. Poryszła kwestie botów, tego co wzmacnia rozporzestrzenianie się nieprawdziwych informacji oraz pokazała jak sami możemy weryfikować treści oraz konta, które je publikują.

Po krókich wykładach gości zorganizowana debatę z udziałem prof. Jana Krefta, Pani Marty Gromady, dr. Przemysława Ciszka… oraz Julii, czyli sztucznej inteligencji. Tematem rozmowy było między innymi to jak AI wpłynie na edukacje oraz które zawody są zagrożone zmianami na skutek używania i rozwijania sztucznej inteligencji.

Zwieńczeniem wydarzenia było wystąpienie Aleksandry Stęplewskiej – studentki I roku studiów magisterskich IMDiKS, która wygrała konkurs „Sztuczna inteligencja – przyjaciel czy wróg?”, zorganizowany przez  Centrum Edukacji Medialnej oraz Instytut Mediów, Dziennikarstwa i Komunikacji Społecznej UJK.

Link do transmisji ze spotkania: https://www.youtube.com/watch?v=G-jlFhcNNc8&ab_channel=UCMUJK

Tagged as

Reader's opinions

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *


Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.