Spotkanie z przedstawicielami Okręgowej Rady Adwokackiej w Kielcach

Written by on 18 listopada 2024

Dnia 18 listopada w Centrum Przedsiębiorczości i Biznesu Uniwersytetu Jana Kochanowskiego w Kielcach odbyło się spotkanie z przedstawicielami Okręgowej Rady Adwokackiej w Kielcach. Wydarzenie miało na celu przybliżenie studentom specyfiki zawodu adwokata oraz zachęcenie ich do rozważenia aplikacji adwokackiej jako ścieżki zawodowej.

Spotkanie otworzył dr Andrzej Adamczyk, który podkreślił znaczenie inicjatywy, jakim jest spotkanie z adwokatem, szczególnie dla młodych adeptów prawa. W swoim przemówieniu wskazał kluczowe wartości związane z zawodem adwokata: pomoc, niezależność i współpracę w ramach zrzeszenia. Mecenas Tomasz Adamczyk przypomniał o akcji „Adwokat na uczelni”, zainicjowanej w 2020 roku. Jej celem jest zaznajomienie studentów z problemami, z jakimi mierzą się prawnicy, oraz promocja aplikacji adwokackiej. Mecenas Adamczyk podzielił się również statystykami zebranymi przez stowarzyszenie studentów prawa ELSA Poland:

W tym roku, stowarzyszenie studentów prawa Elsa Poland, przeprowadziło badania. Z badań wynika, że 42% studentów prawa naszych uczelni wiąże swoją przyszłość z aplikacją adwokacką. Natomiast już 28% deklaruje, że chciałoby wykonywać zawód adwokata.

Mecenas Adamczyk podkreślił również swoje podejście do zawodu:

Trzeba mieć świadomość, że jest to najpiękniejszy zawód świata. My, adwokaci uważamy, że nie ma nic piękniejszego niż pomoc potrzebującym.

Mecenas Piotr Zięba zwrócił uwagę na wielowymiarowość pracy adwokata, wskazując, że obejmuje ona różne gałęzie prawa, a nie tylko sprawy karne, jak często się uważa. Podkreślił, że praca adwokata wymaga nie tylko wiedzy, lecz także zdolności radzenia sobie z emocjami klientów oraz odważnego wyrażania swoich poglądów:

Praca adwokata to nie jest taka praca jak w serialach np. „Magda M” gdzie jawi się jako beztroski zawód, czy „prawnik z Lincolna”. Na co dzień mierzymy się z ludzkimi emocjami i wiedzą, którą teraz przekształcamy w praktyczną formę wykorzystywania jej w zawodzie – powiedział Mecenas Piotr Zięba.

Przed zakończeniem pierwszej części konferencji został również poruszony temat przestrzegania zasad etyki dziennikarskiej:

Jako adwokat trzeba unikać utożsamiania się z klientem. W każdym z zawodów prawniczych mamy odpowiedzialność dyscyplinarną, co  zobowiązuje do pracy w sposób etyczny. Etyki mamy przestrzegać nie tylko w życiu zawodowym, ale też w prywatnym. Z tego też jesteśmy również rozliczani – powiedziała ostatnia z prelegentek.

Druga część spotkania polegała na zadawaniu przez studentów pytań dotyczących nurtujących ich kwestii. Pierwsze pytanie dotyczyło różnic między radcą prawnym a adwokatem.

Radca prawny powstał później niż adwokatura. Z czasem zakres uprawnień radców prawnych był rozszerzany. Jeżeli chodzi o uprawnienia procesowe, to nie ma wiele różnic między nimi, z wyjątkiem umowy o pracę. Jako adwokatura możemy więcej stracić na przyjęciu tego sposobu zatrudnienia – powiedział Mecenas Tomasz Adamczyk.

Omawiano również przebieg egzaminu wstępnego na aplikację adwokacką. Goście podkreślili, że kluczowe jest przygotowanie oparte na wykazie ustaw udostępnionych przez Ministerstwo Sprawiedliwości. Egzamin, składający się z 150 pytań, wymaga uzyskania co najmniej 100 poprawnych odpowiedzi, a czas na jego napisanie prelegenci ocenili jako wystarczający.

W trakcie dyskusji pojawiło się pytanie o odpowiedzialność dyscyplinarną adwokatów. Goście wskazali, że najczęstszymi przewinieniami są brak kultury osobistej czy naruszenia etyki zawodowej. W przypadku poważniejszych wykroczeń możliwe jest wydalenie z zawodu, choć takie przypadki są rzadkością.

Jako ostatni pytanie do gości zadał dr Andrzej Adamczyk, który zapytał gości o cechy, które powinny charakteryzować adwokata. W odpowiedzi wskazano na cierpliwość, niezależność, asertywność oraz odwagę w wyrażaniu poglądów. Podkreślono również, że adwokat powinien być otwarty na rozwiązywanie problemów innych ludzi.

Spotkanie zakończono apelem do studentów, by w trakcie studiów koncentrowali się na zdobywaniu wiedzy teoretycznej, która stanie się podstawą w późniejszej praktyce.

 

 

/fot. Redakcja


Reader's opinions

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *


Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.


Continue reading