Current track

Title

Artist

Nie gra? KLIKNIJ TUTAJ

Current show

Radio Alarm

08:00 09:30

Current show

Radio Alarm

08:00 09:30

Upcoming show

Radio Alarm

08:00 09:30

Background

Spotkanie z Jackiem Bartosiakiem

Napisany przez , 23 listopada 2023

21 listopada w Poczytalni na dVoRcu odbyło się spotkanie autorskie z dr Jackiem Bartosiakiem. Pomysłodawcą wydarzenia był Dariusz Kisiel, rozmowę zaś poprowadziła dyrektor Instytutu Stosunków Międzynarodowych i Polityk Publicznych prof. zw. dr hab. Agnieszka Kasińska- Metryka.

Jacek Bartosiak to specjalista do spraw geopolityki i geostrategii, założyciel Strategy&Future oraz publicysta. To właśnie jego wydana w tym roku książka stanowiła temat przewodni spotkania. „Najlepsze miejsce na świecie. Gdzie Wschód zderza się z Zachodem” przedstawia pozycję Polski na arenie międzynarodowej. Nie zabrakło jednak odpowiedzi na pytania dotyczące Unii Europejskiej  czy Stanów Zjednoczonych.

Wydarzenie zostało otwarte przez Dyrektora Miejskiej Biblioteki Publicznej im. Jerzego Pilcha w Kielcach Annę Żmudzińską. Podczas jego pierwszej części Jacek Bartosiak zarysował ogólne założenia geopolityki i sposób jej postrzegania w społeczeństwie. Odnosząc się do swojej książki przedstawił stosunek Amerykanów do potencjalnej wojny oraz wizję armii nowego wzoru. Nakreślił również wpływy Rosji w Europie. Słuchacze mogli dowiedzieć się, dlaczego autor nie opublikował nazwisk polityków poruszonych w książce. Interesującym dodatkiem dla mieszkańców Kielc było krótkie scharakteryzowanie wizji rozwoju miasta.

Uczestnicy spotkania mieli również możliwość zadania nurtujących ich pytań, co skłoniło do rozważań na temat Unii Europejskiej i Organizacji Traktatu Północnoatlantyckiego. Po zakończonym wydarzeniu można było zrobić zdjęcie z autorem oraz uzyskać jego autograf.

„Geopolityka decyduje o tym, czy państwo, w którym się żyje, rozwija się prawidłowo. Państwo ma zapewniać bezpieczeństwo oraz stwarzać warunki do rozwoju ekonomicznego. Parametry geopolityczne decydują o tym, czy to jest spełnione. Nie można zrezygnować z manewrowania geopolitycznego, czyli z decyzji, które mają wpływ na sytuację geopolityczną danego państwa. One decydują o przyszłości i bezpieczeństwie młodych osób i o tym, czy mają możliwość rozwoju w tym kraju” – dlaczego studenci powinni zainteresować się geopolityką, wyjaśnia Jacek Bartosiak.

Transmisje ze spotkania można obejrzeć tutaj.


Opinie czytelników

Pozostaw komentarz

Twój email nie będzie opublikowanyWymagane pola są zaznaczone *

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.