Spotkania informacyjne dotyczące programu Erasmus+
Written by Jakub Pęczkowicz on 29 października 2024
„Jeśli chodzi o wyjazdy Erasmusa, to jest to ogromne poszerzenie horyzontów…”
Wystąpienia pań Agnieszki oraz Joanny miały na celu zaprezentowanie programu Erasmus+, a w tym:
- Określeniu kto i na jaki czas może wyjechać, (studenci I i II stopnia oraz jednolitych magisterskich), którym przysługuje okres mobilności 24 miesięcy (I stopień, jednolite magisterskie) lub 12 miesięcy (II stopnia),
- Terminu zgłoszeń (styczeń-luty 2025 r.),
- Odpowiedzeniu na pytanie, dlaczego warto wziąć w nim udział,
- Przedstawieniu państw biorących udział w projekcie, tj. 34 krajach uczestniczących, z czego 27 wewnątrz Unii Europejskiej,
- Dotychczasowych wyjazdów studentów, w tym zarówno na praktyki zawodowe, jak i na wyjazdy długoterminowe do konkretnych uczelni zagranicznych współpracujących z UJK w ramach danego kierunku,
- Wyjazdów krótkoterminowych,
- Mobilności mieszanej.
„Zapraszamy! Mamy wiele miejsc, proponujemy wyjazdy do wielu krajów Unii Europejskiej; do Hiszpanii, Włoch, Węgier, Portugalii, również dla studentów kierunków Dziennikarstwa i Komunikacji Społecznej oraz Sztuki. Mamy także ofertę wyjazdów do West Virginia University w Stanach Zjednoczonych.” – mówi Agnieszka Wilczkowska.
Pierwsze spotkanie, przeznaczone dla studentów Instytutu Mediów, Dziennikarstwa i Komunikacji Społecznej, rozpoczęła dr. hab. prof. UJK Olga Dąbrowska-Cendrowska. Na pytanie „Czym jest dla Pani Erasmus? Odpowiedziała:
„Dla mnie? Przygodą mojego życia, przygodą mojej pracy tutaj na uniwersytecie.”
Według prof. Dąbrowskiej-Cendrowskiej udział w programie Erasmus umożliwia studentom przełamanie barier czy strachu, również przed aktywnym używaniem języka angielskiego.
Następnie miały miejsce wystąpienia studentów, którzy opowiadali o swoich podróżach.
Drugie spotkanie, skierowane do studentów Instytutu Historii, rozpoczął występ studentów tj.; Jakuba Pęczkowicza oraz Krzysztofa Pierścińskiego. Opowiadali oni o swoich praktykach zawodowych zrealizowanych w Bibliotece Narodowej w Pradze oraz w Bibliotece Narodowej im. Martynasa Mažvydasa w Wilnie. Promowali oni wyjazdy krótkoterminowe. Studenci skupili się na przedstawieniu warunków rejestracji do programu, wyboru kierunku wyjazdu, przebiegu praktyki oraz szeregu możliwości w trakcie jej realizacji.
Jeśli chodzi o wyjazdy Erasmusa, to jest to ogromne poszerzenie horyzontów, świetna nauka samodzielności, języka i przede wszystkim poznanie możliwości studiowania w innym kraju. – wspomina Joanna Massalska-Bzymek.
Spotkania odbyły się 28 października, w salach 68 (parter) oraz 379 (3. piętro), w godzinach od 10 do 11 oraz 12 do 13, na Wydziale Humanistycznym UJK. Prowadziły je Agnieszka Wilczkowska oraz Joanna Massalska-Bzymek.
/fot. Redakcja